Με σούπερ Κάνααν και Μιλουτίνοφ ξανά στις νίκες ο Ολυμπιακός (vid)

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ (20 π., 20 ριμπ.) και τον Κάνααν να σημειώνει 20 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 89-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Oι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 12 νίκες και διπλασίασαν τα θετικά αποτελέσματα απέναντι στη Μακάμπι λίγες ημέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι της Basket League με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (22/1).

Ο Κάνααν έδωσε ώθηση για το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού αλλά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν το σημείο αναφοράς, ώστε οι «ερυθρόλευκοι» να έχουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (42-36). Σε αυτό το διάστημα ο Σέρβος σέντερ είχε ήδη νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ (7 επιθετικά), καλύπτοντας πλήρως την απουσία του Μουστάφα Φαλ. Την ίδια στιγμή η άμυνα των γηπεδούχων είχε οδηγήσει σε 9 λάθη τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό και από τη στιγμή που μπήκε στην εξίσωση ο Άλεκ Πίτερς είχε καλύτερη απόδοση επιθετικά. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επιμέρους σκορ 27-21, με αποτέλεσμα να διατηρούν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (69-57). Η συνέχεια έγινε τυπική διαδικασία αφού οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Κάναν 20 (4), Λαρεντζάκης 6 (1), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 17 (2), Πετρούσεβ 5, Μιλουτίνοβ 20 (20 ριμπ,), Σίκμα, ΜακΚίσικ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ 3 (1), Μπάλντουιν 18 (1), Μένκο 5 (1), Σόρκιν 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 6 (2), Ριβέρο 8, Μαγέρ, Νίμπο 3, Μπλατ 10 (2), Κόλσον 10.