Bundesliga : “Καρέ” της Ντόρμουντ στο RheinEnergieStadion, ντεφορμέ μετά τη διακοπή η Στουτγκάρδη (vids)

Με δυναμικό τρόπο έχει επιστρέψει μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων η Ντόρτμουντ, σε αντίθεση με τη Στουτγκάρδη που έχασε και σήμερα έδαφος στην κορυφή.

Η Μπόχουμ πέτυχε τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη επί της Στουτγκάρδης (δεύτερη σερί ήττα μέσα στο 2024) με το γκολ του Μπέρο στο 56′, σε ματς που το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου μίας ώρας, λόγω της άρνησης των οπαδών των φιλοξενούμενων να κατεβάσουν τα πανό που είχαν κρεμάσει στην εξέδρα όπου είχαν συγκεντρωθεί.

Τελικά, μετά από αρκετές διαβουλεύσεις πείστηκαν να τα πάρουν και ο διαιτητής έδωσε εντολή στις ομάδες να βγουν και πάλι στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα με τη χειρότερη επίθεση στη Γερμανία (Κολωνία, 11 γκολ) ήταν αδύνατο να μπει εμπόδιο στην Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί έκαναν «πάρτι» στο Ρέιν Ένερτζι Στάντιουμ και με το ευρύ 4-0 πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα απέναντι στους «τράγους».

Δύο γκολ για την Μπορούσια πέτυχε ο Μάλεν και με το «τρίποντο» αυτό το συγκρότημα του Έντιν Τέρζιτς διατηρήθηκε σε… τροχιά Champions League, «πιάνοντας» προσωρινά στην 4η θέση τη Λειψία, η οποία υποδέχεται αργότερα (19:30) τη Λεβερκούζεν στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης «πλήρωσε» την υπεροψία της στην έδρα της ουραγού, Ντάρμσταντ. Προηγήθηκε με 2-0, οι παίκτες της πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, ωστόσο, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική γνώμη και με το γκολ του Βίλχελμσον στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψαν» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Αποτέλεσμα που απομάκρυνε τους φιλοξενούμενους από το γκρουπ των ομάδων που παλεύουν για να μπουν στην τετράδα.

Το «θρίλερ» στο Europa-Park-Stadion ανέδειξε μεγάλη νικήτρια τη Φράιμπουργκ, με το τελικό 3-2 επί της Χοφενχάιμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «επιστρέψουν», αλλά πέντε λεπτά πριν το 90′ η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ «βρήκε» το γκολ της νίκης με τον Σάλαϊ, παρότι στο 82′ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκούλντε με δεύτερη κίτρινη.