Παυλίδης και Βελάνας τέθηκαν αντίπαλοι αλλά δεν βγήκε νικητής (vid)

H ελληνική μονομαχία στην Ολλανδία έληξε ισόπαλη! Σε μια τρομερή αναμέτρηση με ανατροπή και γκολ στο φινάλε, Άλκμααρ και Τσβόλε έμειναν στο 2-2 για τη 18η αγωνιστική της Eredivisie.

Με τους Βαγγέλη Παυλίδη και Οδυσσέα Βελάνα να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο για τις δύο ομάδες και τον… τρίτο της παρέας, Απόστολο Βέλλιο, να μένει στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, η Τσβόλε κατάφερε να παγώσει το «ΑΦΑΣ Στάντιον» με τον Τιλ στο 57’. Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε ένα εικοσάλεπτο, αφού ο Παυλίδης με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1.

Τα τελευταία λεπτά ήταν εντυπωσιακά, με μπόλικες συγκινήσεις. Διότι ο ομογενής, Οδυσσέας Βελάνας, σκόραρε στο 86ο λεπτό για να δώσει για δεύτερη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μάγιανς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων τους… ξενέρωσε για το τελικό 2-2.