Serie A : Νίκη στο πρώτο παιχνίδι της “μετά Μουρίνιο” εποχής για τη Ρόμα (vid)

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ντε Ρόσι στη Ρόμα, αν και υπήρχε στο φινάλε μία δόση άγχους. Οι πρωτευουσιάνοι επικράτησαν απέναντι στη Βερόνα (2-1) και πήραν τη νίκη στο Ολίμπικο για την 21η αγωνιστική της Serie A.

Ο Λουκάκου πέτυχε το πρώτο γκολ εποχής Ντε Ρόσι στη Ρόμα, με τον Βέλγο επιθετικό να βρίσκει δίχτυα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και ο Πελεγκρίνι στο 25’ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του γράφοντας το 2-0.

Η Βερόνα σπατάλησε μία μοναδική ευκαιρία για να μπει ξανά στο ματς στο 66ο λεπτό. Ο Τζούριτς έστησε την μπάλα στη λευκή βούλα, χωρίς όμως να εκτελέσει ιδανικά, με το 2-0 να παραμένει.

Οι φιλοξενούμενοι όμως τελικά βρήκαν το γκολ στο 78’, με τον Φολορούνσο να μειώνει σε 2-1, δημιουργώντας έντονο άγχος στις κερκίδες του Ολίμπικο.

Σημαδιακή νίκη, καθώς και το τελευταίο παιχνίδι του Ντε Ρόσι ως ποδοσφαιριστής της Ρόμα ήταν και αυτό 2-1, απέναντι όμως στην Παλέρμο.