Bundesliga : Απίστευτο “διπλό” της Βέρντερ στο Μόναχο, πλατιά…χαμόγελα στο Λεβερκούζεν! (vid)

Αυτή κι αν ήταν έκπληξη! Η Βέρντερ “άλωσε” το Allianz Arena και όχι μόνο έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Bundesliga, αλλά έστειλε και ένα σπουδαίο…δώρο στη Λεβερκούζεν!

Με τον τερματοφύλακα, Μίχαελ Ζέτερερ, σε μεγάλη βραδιά και των πρώην παίκτη της, Μίτσελ Βάιζερ, να σκοράρει με… οβίδα, η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε ήττα-σοκ με 0-1 από τη Βέρντερ Βρέμης και βλέπει τη Λεβερκούζεν να… ξεφεύγει στην κορυφή της Bundesliga!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως ακριβώς το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Οι παίκτες του Τούχελ δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς την εστία των αντιπάλων τους ενώ τη μια φορά που το κατάφεραν ο Ζέτερερ ήταν εκεί. Η Βέρντερ βρήκε τις φάσεις που έψαχνε όμως σταμάταγε πάνω στον Νόιερ είτε πάνω στους Ντε Λιχτ και Ουπαμεκανό.

Τη μία φορά που νικήθηκε ο κορυφαίος Γερμανός γκολκίπερ από τον Νάινμα, ο διαιτητής Φριτζ ακύρωσε το γκολ καθώς δεν είχε πάρει χαμπάρι καθαρό φάουλ που είχε γίνει στον Μουσιάλα στη φάση που η ομάδα της Βρέμης είχε κλέψει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν είχε την κατοχή αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της αντιπάλου της. Και στο 61ο λεπτό ο εξαιρετικός σήμερα Βάιζερ βρήκε τον τρόπο μετά από μια εκ των πάμπολλων επελάσεων του από τα δεξιά να νικήσει τον Νόιερ με σουτ-οβίδα και άνοιξε το σκορ.

Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμούς στη συνέχεια με τον Τούχελ να βάζει Μίλερ, Τελ και Γκορέτσκα αντί Ντέιβις (φέρει ευθύνη στο γκολ), Γκερέιρο (δε λειτούργησε ως χαφ) και Κίμιχ όμως ο Ζέτερερ ήταν εκεί για να σταματήσει τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας ήταν αδιαμφισβήτητα εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης πραγματοποιώντας εκπληκτικές επεμβάσεις σε Σανέ, Κέιν και κυρίως στην κεφαλιά του Τελ στο 87′ με τον Γάλλο επιθετικό να είναι ο πιο δραστήριος αλλά να μη βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης.