Volley League : Πέρασε σαν… σίφουνας από την Πολίχνη ο Παναθηναϊκός! | HIGHLIGHTS

Ξεμπέρδεψε γρήγορα στην Πολίχνη ο Παναθηναϊκός!

Το “τριφύλλι” με επιβλητική παρουσία στο ματς της 12ης αγωνιστικής της Volley League, έκανε… περίπατο κόντρα στον Πήγασο τον οποίο και διέλυσε άνετα 3-0 σετ παραμένοντας σε απόσταση βολής από την κορυφή!

Κάνοντας αρκετά μεγάλο ροτέισον ο Παναθηναϊκός πήρε άνετη νίκη κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης με 3-0 σετ (19-25, 20-25, 16-25), επιβεβαιώνοντας και στο τερέν την υπεροχή του. Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» παρέμειναν στο ένα βαθμό μακριά από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πολύ γρήγορα προβάδισμα και να διατηρούν μία απόσταση δύο πόντων έως τα μέσα του σετ (15-17). Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο +5 (16-21), βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, την οποία πέτυχαν λίγο αργότερα με σκορ 19-25.

Αντίστοιχα κύλησαν τα πράγματα και στο επόμενο σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν βρέθηκε δύο φορές με double score (4-8, 5-10), διευρύνοντας την απόσταση στο σκορ στους έξι πόντους (9-15). Τη διαφορά αυτή κράτησε ο Παναθηναϊκός έως τα τέλη του σετ (17-23) για να κάνουν 20-25 διαμορφώνοντας το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε πιο εύκολο έργο. Έφτασε πολύ κοντά σε διψήφια διαφορά (10-19) και πήρε το σετ με 16-25 για να νικήσει το ματς με 3-0 σετ.