Έχασε στην παράταση με τρίποντο “μαχαιριά” το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Το τρίποντο του Σμιθ 1,8’’ πριν από τη λήξη του αγώνα έδωσε τη νίκη στη Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Καντζούρη με 77-75 επί του Περιστερίου στην παράταση (κ.α. 66-66) στην πρεμιέρα της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Τρεβόρ Τόμπσον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Σπίντι Σμιθ με 22 πόντους και το νικητήριο σουτ από τα 6.75. Μάλιστα ήταν ο μοιραίος για τη Χάποελ στην κανονική διάρκεια όπου έκανε βήματα στο κρίσιμο σημείο, ωστόσο στην παράταση πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση.

Σε έναν δύσκολο όμιλο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησαν πολύ καλά και είχαν το προβάδισμα με διψήφιες διαφορές μέχρι την τρίτη περίοδο που παρουσίασαν κακή εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 20-8, με συνέπεια στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 56-54. Από εκείνο το σημείο τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους που κατόρθωσαν να οδηγήσουν το ματς στην παράταση με τις δύο βολές του Ουίλιαμς, ωστόσο στο έξτρα πεντάλεπτο οι λεπτομέρειες δεν ήταν με το μέρος τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.α.), 75-77

Περιστέρι (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς 13 (3), Μήτρου-Λονγκ 4 (1), Ράγκλαντ 10, Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 13 (3), Χουγκάζ, Χαντς 13 (3), Κασελάκης 2 (1), Πουλιανίτης 2, Τόμπσον 16, Ξανθόπουλος, Ζούγρης.

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Καντζούρης): Κάρινγκτον 7 (1), Χάνκινς 13, Τζόνσον 9, Ράντολφ 1, Σμιθ 22 (5), Μπλέιζερ 3 (1), Χαχασβίλι 2, Κορνέλιους 3 (1), Λεμάρ 11, Γουίλιαμς 6, Ζούσμαν

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-36, 54-56, 66-66 (κ.α.), 75-77 (παρ.)