Volley League : Ο Μίλωνας με ανατροπές και Νανόπουλο, 3-0 τον Πήγασο Πολίχνης | HIGHLIGHTS

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που σημείωσε 22 πόντους (με 18/24 επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 75%) νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης με 3-0 σετ και έκανε άλμα για την είσοδο του στην πρώτη 4αδα της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Τίμοφι Πολουγιάν κατάφερε με διαδοχικές ανατροπές στο σκορ εντός του 2ου και του 3ου σετ να πάρει τη νίκη. Είχε υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (56% έναντι 42% του Πηγάσου) και σχεδόν άριστη υποδοχή με τους Νανόπουλο, Χανδρινό και Μολίνα να δίνουν ρεσιτάλ παράλληλα με την πίεση στο σερβίς.

Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 17 βαθμούς με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ στην 5η θέση βρίσκονται Κηφισιά και Άθλος, ενώ στους 10 έμεινε και ο Πήγασος Πολίχνης.

Πλέον ο Μίλωνας μπαίνει στην τελική ευθεία για την πρώτη αναμέτρηση με τη Λούνεμπουργκ στα προημιτελικά του CEV Cup και τη δύσκολη αποστολή στη Γερμανία. Ο Πήγασος είχε επιθετικές λύσεις μόνο με τον Χάζελντεν που σημείωσε 16 πόντους και δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε 17-14 και 23-21 αλλά ο Μίλωνας στο φινάλε του σετ με σερί 4-0 (από Χαραλαμπίδη, λάθος Καπετανίδης και 2 πόντους του Νανόπουλου) έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε πάλι με 17-14 και 20-18 αλλά ο Μίλωνας έμεινε στον αγώνα και με πραγματικό ρεσιτάλ του Νανόπουλου και άσσο του Κοντοστάθη έκανε ανατροπή και πήρε το σετ 25-23 και μαζί και τη νίκη εν μέσω αποθέωσης.