Basket League : Ουδέν πρόβλημα στην Πάτρα για τον αήττητο Παναθηναϊκό (vid)

Ένας αγωνιστικός…περίπατος στην Πάτρα για τον Παναθηναϊκό, που κέρδισε με 55-87 τον Απόλλωνα Πάτρας και συνεχίζει πρώτος και αήττητος.

Οι παίκτες του Ερκίν Αταμάν έδειξαν την ανωτερότητα τους από την αρχή, και το μόνο που έμεινε να έχει ενδιαφέρον, δεν ήταν άλλο από το εύρος της νίκης και του τελικού σκορ υπέρ των “πράσινων”.

Στο «παγωμένο» από πλευράς θερμοκρασίας, αλλά «ζεστό» από πλευράς κόσμου και των δύο ομάδων, κλειστό της Περιβόλας ο Απόλλων Πάτρας υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν υποδειγματικά την αναμέτρηση, με «καυτό» τον Ντίνο Μήτογλου ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 14 πόντους 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Παναθηναίκός σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 26-11 υπέρ του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αταμάν πέρασε στο παρκέ Μωραϊτη, Καλαϊτζάκη, Αντετοκούνμπο και αν και αρχικά οι γηπεδούχοι κυρίως με του Μπίμπς, αλλά και με τον Μπλέιλοκ προσπάθησαν να μειώσουν, 19-28, στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους και να «γράφει» το 21-34 με πολύ ωραίο κάρφωμα, 6 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Καλαϊτζάκης συνέχιζε να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Ναν όσο περνούσε η ώρα «ζεσταινόταν» και ανέβαζε τη διαφορά, με τον Λεσόρ να παίρνει τη θέση του πολύ καλού Κώστα Αντετοκούνμπο και με ένα πολύ ωραίο τελείωμα να κάνει το 23-47 με το +24 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά. Ο Λευτέρης Μαντζούκας έκανε την επανεμφάνισή του 1:44 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-49 για τους «πράσινους».

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη. Με καταιγιστικό ρυθμό στην επίθεση και προσήλωση στην άμυνα ανέβασε κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς και με σκορ 71-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου μετέτρεψε το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Κάτι περισσότερο από… διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα στην Περιβόλα, με το μόνο που έμενε να μάθουμε να είναι το τελικό σκορ. Στο ξεκίνημα της περιόδου η έκπληξη δεν ήταν άλλη από αυτή του Χουάντσο Ερνάνγκομεθ ο οποίος έκανε ένα… μίνι ξέσπασμα και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 51-78 με το 87-55 να είναι το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 11-26, 29-49, 44-71, 55-87.