Serie A : Πέρασε και από τη Φλωρεντία η Ίντερ και τώρα…πιάστε την! (vid)

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έχει πάρει από το…χεράκι την Ίντερ και την οδηγεί σε ένα ακόμη σκουντέτο!

Οι «νερατζούρι» μετά την επιτυχία τους αυτή έφτασαν τους 54 βαθμούς και μάλιστα έχουν έναν αγώνα λιγότερο σε σχέση με τη δεύτερη Γιουβέντους (53 πόντοι).

Από το ξεκίνημά του το παιχνίδι είχε ένταση αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Ζόμερ έκανε λάθος θέλοντας να δώσει στον Παβάρ αλλά εξιλεώθηκε αποκρούοντας το σουτ του Ενζολά, για να ακολουθήσει στο 9′ το λάθος του Μαρτίνες αλλά ο Τερατσάνο είπε «όχι» στον Λαουτάρο. Ο τερματοφύλακας των Βιόλα κέρδισε την πρώτη τους μονομαχία, ο Αργεντίνος επιθετικός των Νερατζούρι πήρε τη δεύτερη όμως: Κόρνερ του Ασλάνι στο 14′, κεφαλιά του Λαουτάρο στο πρώτο δοκάρι, σε φάση που φάνηκε να σπρώχνει τον αντίπαλό του αλλά διαιτητής και VAR αποφάσισαν ότι δεν υπήρχε παράβαση, με την μπάλα να πάει στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι είχε από νωρίς το προβάδισμα και αυτή του Βιντσέντσο Ιταλιάνο προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Ζόμερ έκανε μεγάλη επέμβαση στο 34′ στο σουτ του Μποναβεντούρα εντός περιοχής μετά τη σέντρα του Φαραόνι, για να ακολουθήσει νέα εξέταση του VAR, αυτή τη φορά για κράτημα του Μπαστόνι στον Ρανιέρι σε μια εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο διαιτητής έκρινε ότι δεν υπήρχε τίποτα.

Όπως και να έχει, οι Τοσκανοί προσπάθησαν στην επανάληψη να φτάσουν στην ισοφάριση και είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να το κάνουν, αφού στο 72′ ο Ζόμερ έκανε πέναλτι στον Ενζολά, το οποίο υποδείχθηκε στο 75′, μετά την εξέταση του VAR. Ο Γκονζάλες, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση στο 76′ σούταρε αδύναμα και ο Ζόμερ μπλόκαρε, με την Ίντερ να κρατάει το 0-1 ως το τέλος και να επιστρέφει στην κορυφή, στο +1 από τη Γιουβέντους, την οποία υποδέχεται σε μια εβδομάδα, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οσο για τη Φιορεντίνα, είναι στην 5η θέση, στο -2 από την 4η Αταλάντα, επίσης με ένα παιχνίδι λιγότερο.