Super League 2 : Αγχωτικό τρίποντο και 4η θέση για τον Ιωνικό

Χάρη σε ένα τέρμα του Ντάουντα στο 38ο λεπτό, ο Ιωνικός έκαμψε την αντίσταση του Διαγόρα και έφτασε τις πέντε διαδοχικές νίκες στη Νεάπολη.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, προσπέρασε στη βαθμολογία την Καλαμάτα και με τους 28 βαθμούς, βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η τετάρτη συνεχόμενη ήττα για τους «κυανέρυθρους» που παραμένουν στο -3 από τα play off.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, κράτησαν τον Διαγόρα μακριά από την περιοχή του Χριστοδουλή και άνοιξαν το σκορ στο 38’ με «δράστη» τον Ντάουντα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη «γλυκιά» σέντρα του Σερπέζη και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Λαδά για το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο «γηραιός» ανέβασε την απόδοση του και έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αρχικά στο 50’ ο Λεσάι με ωραίο πλασέ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα και μετά από κάθετη του Τσιαντούλα, ο Λεσάι μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον γκολκίπερ του Ιωνικού να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 57’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μουντέ, με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει στην αγκαλιά του Χριστοδουλή. Στο τελευταίο μισάωρο οι Νικαιώτες διατήρησαν σχετικά εύκολα το προβάδισμα τους, παράλληλα πίεσαν ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασουλής, Σαλίνας (78’ Οικονομίδης), Ζάχαβι, Γιακουμάκης (87’ Γκαρντάφσκι), Γκοράνοφ, Σερπέζης, Γκίνη, Σαλαζάρ (92’ Οικονομόπουλος), Ντάουντα (92’ Δρίτσας)

Διαγόρας (Θωμάς Γράφας): Λαδάς, Αρίας (70’ Τσάβος), Δημόπουλος (39’ λ.τ. Μουντές), Σταματούλλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Παπατόλιος, Τσιαντούλας (70’ Φέκκας), Λεσάι, Βολάκης (61’ Αντεσίνα), Μανιάς