Super League 2 : Νίκη “ανάσα” για τον ΠΑΟΚ Β (photos+vid)

Τρεις σημαντικούς βαθμούς αλλά και μια καλή εμφάνιση μετά από καιρό κατέγραψε το μεσημέρι της Κυριακής (28/1) ο ΠΑΟΚ Β.

Η ομάδα του Αλέξη Αλεξιάδη κέρδισε 2-0 τον Μακεδονικό και στρέφει ήδη το ενδιαφέρον της στο επόμενο παιχνίδι στην Καρδίτσα.

Περισσότερο διερευνητικό παιχνίδι κέντρου μονοπώλησε το πρώτο 20λεπτο, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να φτάνει σε δύο περιπτώσεις με αξιώσεις στο γκολ (στο 13′ ένα φάουλ του Κανίς και στο 20′ ένα σουτ του Δαρέλα). Το 1-0 τελικά επετεύχθη στο 26′ με τον Γκούμα να μπαίνει από αριστερά στη μικρή περιοχή, να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από την παρεμβολή του Γρομιτσάρη.

Συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα ο “δικέφαλος” και στο 35′ ο Γκούμας με εντυπωσιακό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Μακεδονικού, γράφοντας το 2-0.

Παρόμοια η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ, από θέση ισχύος πια, να ελέγχει το παιχνίδι και να φτάνει μάλιστα κοντά και σε τρίτο γκολ με το σουτ του Δαρέλα στο 47′, τι οποίο σταμάτησε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, καταγράφοντας κάποιες απειλητικές φάσεις, μα δεν διαφαινόταν ότι το παιχνίδι μπορεί να …γυρίσει.

Ο “δικέφαλος” συνέχισε με αυτοπεποίθηση μέχρι το τέλος παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Ταλιχμανίδης , Φίλων, Τασιούρας, Παναγιώτου (80′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης,  Γρόσδης (43′ Τσοπούρογλου), Σνάουτσνερ, Γκούμας (80′ Τσίκος), Σπυράκος, Δαρέλας, Κανίς (70′ Πανίδης)

Μακεδονικός (Στέλιος Μαλεζάς) : Περντρέου, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Μπάτροβιτς, Γρομητσάρης, Χάσεκ, Μελετίδης (46′ Ζαφειράκης), Λεωνιδόπουλος (63′ Παναγιωτούδης), Λυμπεράκης, Τσιλιγγίρης (63′ Κουλούρης), Σιμόνι (73′ Χερίδης)