Super League : Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να “καθαρίζει” νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το γκολ του Κόντε στο 75′ άγχωσε τους “ερυθρόλευκους”, που πήραν τελικά τη νίκη πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν ήταν εύστοχοι, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με γκολ του Ντόη στο 57′, ενώ ο Ναβάρο στο 65′ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πριν ο Κόντε μειώσει με πέναλτι στο 75′ και «ζορίσει» τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως τελικά κράτησαν τη νίκη και μάλιστα στο 90’+3′ βρήκαν ένα ακόμα γκολ με τον Γιόβετιτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Αυτό ήταν το τρίτο σερί τρίποντο για τον Ολυμπιακό, που έφτασε τους 38 στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στο -7 από την κορυφή όπου βρίσκεται η ΑΕΚ και στο -6 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζει το μεγάλο «αιώνιο» ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική στη Λεωφόρο. Αντίθετα αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα που παρέμεινε στους 12 πόντους και ισοβαθμεί με την Κηφισιά στην τελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διάθεση να επιτεθεί, όπως αναμενόταν, και να ψάξει το γκολ από το ξεκίνημα και μόλις στο 2′ απείλησε, όταν ο Φορτούνης βρήκε με κάθετη πάσα τον Μασούρα στην περιοχή, αλλά ο τελευταίος σούταρε άστοχα.

Ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ των γηπεδούχων ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος στο ξεκίνημα δοκιμάζοντας νέο σουτ στο 7′, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Οι Ηπειρώτες που είχαν περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο, έψαχναν πάντως τη στιγμή τους σε κάποια κόντρα, με τον Τζίμα να είναι κινητικός και να δημιουργεί πονοκεφάλους στην άμυνα του Ολυμπιακού, που ωστόσο στο 19′ είχε την πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία του στο παιχνίδια με τον Μασούρα να βρίσκεται σε τετ-α-τετ με τον Αθανασίου, μετά από γέμισμα του Φορτούνη, αλλά να πλασάρει πολύ άστοχα.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 30′ οι ρόλοι άλαξαν, αφού ο Μασούρας έκανε το γύρισμα προς τον Φορτούνη από δεξιά, αλλά ο τελευταίος κατάφερε να αστοχήσει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Με το πρώτο μέρος να πλησιάζει στην ολοκλήρωσή του η πίεση εντεινόταν από τους παίκτες του Καρβαλιάλ, που πάντως χρειάστηκαν μία έγκαιρη επέμβαση του Πασχαλάκη σε σουτ του Σόρια στο 39′, προκειμένου να κρατήσουν το μηδέ, ενώ στο 42′ η κεφαλιά του Ντόη από καλή θέση πέρασε άουτ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν τελικά στην ανάπαυλα μετά από μερικά λεπτά, χωρίς σκορ.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή τελική του δευτέρου μέρους, με την αδύναμη κεφαλιά του Ναβάρο στο 51′ να μπλοκάρεται από τον Αθανασίου. Οι ερυθρόλευκοι αξιοποίησαν την ορμή τους και στο 57ο λεπτό απέκτησαν το προβάδισμα. Ο Ανδρέας Ντόη πήρε την μπάλα ανάμεσα στη μεσαία γραμμή και την περιοχή, έπειτα από μία απομάκρυνση, πήρε κάποια μέτρα, έδειξε εμπιστοσύνη στο πόδι του, εκτέλεσε εκτός περιοχής και νίκησε τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ για το 1-0.

Στο 61ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα με τον Μασούρα, όμως το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του Μαρτίνς στην αρχή της φάσης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά τα… δόντια του με σουτ του Μαρτίνς, με τον Αθανασίου να μπλοκάρει.

Τελικά, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στο 65ο λεπτό. Ο Τσικίνιο έβαλε την κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος τροφοδότησε τον Ναβάρο αριστερά της περιοχής, εκείνος εκτέλεσε και σκόραρε. Ο βοηθός αρχικά σήκωσε το σημαιάκι του, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR, το γκολ επικυρώθηκε.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 74′ ο Τούτου πήρε την μπάλα πίσω από τη μεσαία γραμμή, έκανε το σπριντ, διένυσε αρκετά μέτρα, πάτησε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από τον Ρέτσο, όπως έδειξε ο διαιτητής. Ο Κόντε ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε σε 2-1.

Το φινάλε του αγώνα ήταν γεμάτο φάσεις. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με το πλασέ του Ναβάρο στο 88’, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει διαδοχικά σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή που κόντραραν σε αμυνόμενους. Ο Καρβαλιάλ πέρασε στο ματς τον Γιόβετιτς με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρβος κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 3-1. Αντεπίθεση των γηπεδούχων, γύρισμα από τα δεξιά, πλασέ, δοκάρι και μέσα!

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ) : Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Όρτα (61′ Τσικίνιο), Έσε (73′ Καρβάλιο), Φορτούνης, Μασούρας, Μαρτίνς (73′ Ποντένσε), Ναβάρο (90′ Γιόβετιτς)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου) : Αθανασίου, Σόρια, Κιάκος (82′ Τσαούσης), Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Καραχάλιος, Ριένστρα (82′ Έφορντ), Λιάσος, Ροσέρο (63′ Οσέι-Τούτου), Μπάλαν (63′ Κόντε), Τζίμας.