Serie A : Πέρασε από το Arechi η Ρόμα, σκόραρε ο Κάστανος (vid)

Έπεσε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη Serie A, με το παιχνίδι του Arechi ανάμεσα στη Σαλερνιτάνα και τη Ρόμα.

Οι “τζιαλορόσι” θα πρέπει να ζήσουν χωρίς τον Ζοζέ Μουρίνιο και ήδη έχουν φανεί τα πρώτα δείγματα γραφής του Ντανιέλε ντε Ρόσι.

Η Ρόμα ήταν συμπαγής σήμερα, κόντρα σε μια ομάδα που δεν είχε τίποτα να χάσει. Απεναντίας, να κερδίσει πολλά, καθώς έχει “κολλήσει” στην τελευταία θέση της Serie A.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που υπήρξαν οι φάσεις αλλά όχι το γκολ, οι Ρωμαίοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και συγκεκριμένα στο 51′ από τα 11 βήματα. Εκτελεστής του πέναλτι ο Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ο Λορέντσο Πελεγκρίνι έκανε γρήγορα το 0-2 και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την αποψινή επικράτηση, αν και τέσσερα λεπτά, ο Γρηγόρης Κάστανος πέτυχε τέρμα και μείωσε για τη Σαλερνιτάνα..

Στα εναπομείναντα λεπτά, το σκορ παρέμεινε ως έχει και με τη 10η νίκη της η Ρόμα “σκαρφάλωσε” την 5η θέση.