LaLiga : “Λύτρωση” με Βίτορ Ρόκε για τη Μπαρτσελόνα (vid)

Μια ακόμη αγχωτική βραδιά για την Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2οής αγωνιστικής κόντρα στην Οσασούνα.

Οι “μπλαουγκράνα” χρειάστηκαν ένα γκολ του Βίτορ Ρόκε στο 63ο λεπτό για να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, που τέσσερα λεπτά μετά το τέρμα που δέχτηκαν είδαν τον Ουνάι Γκαρσία να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Και εν τω μεταξύ, οι τραυματισμοί συνεχίζουν να αποτελούν «πληγή» για την ομάδα του Τσάβι. Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Φεράν Τόρες και αναγκάστηκε να αντικατασταθεί, με τον σύλλογο να… αγγίζει τους εννέα τραυματισμένους παίκτες!

Εξαιτίας της εν λόγω συνθήκης, ο ρυθμός των «μπλαουγκράνα» έπεσε ελάχιστα, και ως εκ τούτου έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ. Ευκαιρίες οι οποίες, πολύ απλά, δεν χάνονται, ακόμη και αν προσπαθήσεις!

Το «νέο αίμα» έδωσε για ακόμη μια φορά τη λύση. Ο Βίτορ Ρόκε «τσίμπησε» με το κεφάλι την πάσα του Κανσέλο, αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ανοίγοντας το σκορ. Πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ομάδα, αλλά και στην Ευρώπη, με το μέλλον του να διαγράφεται λαμπρό!

Η τύχη της Μπαρτσελόνα άρχισε να «γυρίζει» και η δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Ουνάι Γκαρθία στο 67’, που τον έθεσε εκτός αγωνιστικού χώρου, θα πίστευε κανείς ότι ευνόησε τη γηπεδούχο. Παρόλα αυτά, μέσα σε ένα λεπτό η Οσασούνα απείλησε επικίνδυνα δύο φορές.

Στο 76’ ο Ραούλ Γκαρθία βρήκε το εξωτερικό μέρος του αριστερού δοκαριού, σουτάροντας φαλτσαριστά, ενώ στο 77’ η τρομερή απόκρουση του Πένια έσωσε την Μπαρτσελόνα από ένα σχεδόν σίγουρο γκολ του Μονκαγιόλα.

Ο Λεβαντόφσκι βρήκε δίχτυα στο 80’, όμως το τέρμα που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το ματς έληξε 1-0 για την ομάδα του Τσάβι με μια νίκη που τόσο χρειάζονταν. Ξεχώρισαν με διαφορά ο Γιαμάλ για την ευελιξία του και ο Πέδρι, που έχει επιστρέψει πιο δυνατός από ποτέ.

Εύσημα πρέπει να αποδοθούν και στην… απόρθητη άμυνα της Οσασούνα, σε αντίθεση με τη, για ακόμη μια φορά, αποσυντονισμένη άμυνα της Μπαρτσελόνα. Ακόμη και με 10 παίκτες, οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το παιχνίδι, τονίζοντας διαρκώς τις αδυναμίες της οικοδέσποινας.