Ντερμπάρα το Ολυμπιακός-ΑΕΚ, στα προημιτελικά ο “δικέφαλος”!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η ΑΕΚ νίκησε 28-25 τον Ολυμπιακό στην παράταση στο ΚΓ Ηλιούπολης και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών.

Η Ένωση έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στη σεζόν μετά από 17 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του φετινή ήττα.

Η ΑΕΚ είχε ήρωα τον ισραηλινό τερματοφύλακα Τέπερ με 20 επεμβάσεις (τρεις σε πέναλτι) και ποσοστό 45%, ο οποίος σταμάτησε στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα το πέναλτι του Σλίσκοβιτς και το τετ α τετ του Τζίμπουλα, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 5-2 και 6-3 με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Σάββα και τον Κοτανίδη να έχει καλές επεμβάσεις κάτω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ βελτίωσε την αμυντική και επιθετική της λειτουργία, σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις του Τέπερ και το αριθμητικό πλεονέκτημα (τρία συνεχόμενα δίλεπτα στον Ολυμπιακό) κατάφερε αρχικά να ψαλιδίσει τη διαφορά.

Η Ένωση ισοφάρισε σε 8-8 με τον Λιάπη στο 21’, ενώ λίγο αργότερα (25’) με δύο γκολ του Μίλερ πέρασε μπροστά στο σκορ (9-10).

Ο Ολυμπιακός ωστόσο απάντησε και με τα γκολ των Σάββα και Μιχαηλίδη πήρε και πάλι το προβάδισμα (11-10) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε και έγινε πιο γρήγορος. Ο Ολυμπιακός σερί 3-0 έφτασε στο 12-10 με τον Μιχαηλίδη με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει άμεσα 12-12 με τους Γιόνσον και Τικ στο 33΄

Με δύο γκολ του Σλίσκοβιτς και τους Μαντάλινιτς, Λιάπη το σκορ έγινε 14-14 (35’), ενώ ο Κροάτης στο 37’ έδωσε και πάλι προβάδισμα (14-15) στην ΑΕΚ.

Ο Τζίμπουλας ισοφάρισε 15-15 (39’), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο γκολ από τους Μαντάλινιτς και Τικ για το 15-17 (42’), ενώ διατήρησαν το +2 (16-18) με τον Γιόνσον στο 47’.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα (δίλεπτα σε Σόκολιτς, Αραμπατζή, Τόμε) πραγματοποίησαν σερί 3-0 με δύο γκολ του Σλίσκοβιτς από πέναλτι και τέρμα του Σάββα για το 19-18 στο 50’.

Με τους Τικ και Παπαδιονυσίου η ΑΕΚ έκανε το 19-20 (52’), ο Τζίμπουλας ισοφάρισε 20-20, ο Μάλλιος έκανε το 20-21 (54’) και ο Πασσιάς το 21-21 (55’)

Ο Σάββας έκανε το 22-21, με τον Λιάπη να σκοράρει δις για το 22-23 στο 57:20.

Ο Βίντα σκόραρε από θέση εξτρέμ για το 23-23 στο 57:59 σε μία φάση που ο Λιάπης αποβλήθηκε για χτύπημα στο πρόσωπο του Δομπρή.

Ο Μαντάλινιτς έστειλε τη μπάλα άουτ και ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση με τον Τέπερ να εξελίσσεται σε ήρωας για την ΑΕΚ στέλνοντας το ματς στην παράταση με δύο επεμβάσεις, τη μία σε πέναλτι του Σλίσκοβιτς στο 59:37 και τη δεύτερη σε τετ α τετ του Τζίμπουλα στο 59:59!

Παράταση

O Σλίσκοβιτς έκανε το 24-23 61:27 και στην επόμενη φάση αποβλήθηκε ο Πασσιάς για τον Ολυμπιακό για χτύπημα στο πρόσωπο του Μαντάλινιτς με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 24-24 με τον Αραμπατζή.

Το 25-24 έκανε ο Σλίσκοβιτς και το 25-25 ο Κεδέρης στο 63’

Στο 2ο ημίχρονο της παράτασης με τρία γκολ του Μίλερ στο η ΑΕΚ έκανε το 25-28 και ενώ στο 68:50 ο Σάββας έστειλε τη μπάλα άουτ σε πέναλτι με το σκορ στο 25-27.