Premier League : Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Σίτι, “πάτησε” γκάζι στο δεύτερο και νίκησε η Τότεναμ (vids)

Σίτι και Τότεναμ επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί στις έδρες τους, αν και για τους “Πετεινούς” τα πράγματα ήταν σαφώς πιο δύσκολα.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα, στην επάνοδο του Έρλινγκ Χάαλαντ μετά από δύο μήνες, “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο την Μπέρνλι. Ο Χούλιαν Αλβάρες ανέλαβε δράση για τους “μπλε” και με τέρματα στο 16′ και στο 22′ εδραίωσε την κυριαρχία των γηπεδούχων.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους μάλιστα, ο Ρόδρι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και το ματς απέκτησε έναν τυπικό χαρακτήρα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλ-Νταχίλ.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, η Τότεναμ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην πάντα υπολογίσιμη Μπρέντφορντ, η οποία προηγήθηκε στο 19′ με τον Ντεπάι.

Με τη σέντρα όμως στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ανέβασε στροφές και μέσα σε 15 λεπτά, πέτυχε τρία γκολ! Στο 48′ ο Ουντότζι ισοφάρισε, στο λεπτό ο Τζόνσον έκανε την ανατροπή και στο 56′ ο Ριτσάρλινσον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Μπρέντφορντ μείωσε στο 67′ με τον Ιβάν Τόνεϊ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, βάζοντας δύσκολα στους “πετεινούς”, οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ και “έπιασε” την Άστον Βίλα στην τέταρτη θέση.