Handball Premier : Εύκολα στο Κιλκίς o Ολυμπιακός

Νικηφόρα πέρασε από την έδρα του ΓΑΣ Κιλκίς η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, αφού επικράτησε εύκολα με 39-20, για τη 13η αγωνιστική της Handball Premier.

Μετά το ματς Κυπέλλου με την ΑΕΚ στην Ηλιούπολη (φάση των «16»), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας άνετα την ομάδα του Κιλκίς στην έδρα της, κάνοντας το «13 στα 13» στο πρωτάθλημα! Έως τώρα τη φετινή αγωνιστική σεζόν, σε 19 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, σε Ελλάδα και Ευρώπη, οι «ερυθρόλευκοι» του Νίκου Γραμματικού μετρούν 18 θετικά αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς, φτάνοντας στο 6-3, με τον Κάβτσιτς (12:39), με τον Σλαβούλιτσα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +9 (4-13), με τη συμπλήρωση 23 λεπτών! Το (πρώτο) +10 (7-17) του Ολυμπιακού ήρθε με επίθεση του Τζηρά, στο 25ο λεπτό, με τον διεθνή εξτρέμ να «γράφει» και το 18-8, στο 26:06. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα (26:52), ο Σάββας έδωσε «αέρα» 11 γκολ (8-19) στους «ερυθρόλευκους», με τον ΓΑΣ Κιλκίς να διαμορφώνει το 19-9 του ημιχρόνου.

O Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο παρουσιάστηκε ακόμα καλύτερος, φτάνοντας στο +17 (13-30), με γκολ του Τζηρά, στο 40:49, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Βίντα ανέβασε τη διαφορά στο +20 (18-38). Το τελικό 39-20 διαμόρφωσε ο Κάβτσιτς, στο 59:24.