Serie A : Δύο ανατροπές στο Benito Stirpe, η Μίλαν πήρε τη νίκη με γκολ του Γιόβιτς (vid)

Σε ένα ματς στο οποίο τα δεδομένα άλλαζαν συνεχώς, η Μίλαν κατάφερε τελικά να νικήσει με 3-2 τη Φροζινόνε εκτός έδρας.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Ροσονέρι, οι οποίοι προέρχονταν από την ισοπαλία κόντρα στην Μπολόνια, να κάνουν λάθη στην άμυνα, τα οποία όμως δεν μπορούσαν να εκμεταλλευθούν οι γηπεδούχοι. Έτσι, στο 17ο λεπτό έγινε το 0-1 τελικά, με τον Λεάο να σηκώνει ωραία για τον Ζιρού που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι είχε, πλέον, το προβάδισμα αλλά δεν το κράτησε για πολύ, αφού στο 20′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λεάο μετά τη σέντρα του Τζέλι. Αποτέλεσμα; Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Σουλέ να εκτελεί στο 24′ για το 1-1, το οποίο ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ροσονέρι, ο Ματσιτέλι στο 65′ έκανε την ανατροπή για την εξαιρετική Φροζινόνε, όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική…

Ο Γκάμπια στο 72′ ισοφάρισε για τους Μιλανέζους, ενώ ο Γιόβιτς στο 81′, ένα μόλις λεπτό αφότου πέρασε στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Στους 49 βαθμούς ανέβηκε η Μίλαν, στο -4 από την Γιουβέντους με ένα παιχνίδι λιγότερο και στο -5 από την πρώτη Ίντερ με δύο ματς λιγότερα. Η Φροζινόνε έμεινε στους 23 βαθμούς και την 14η θέση της Serie A.