Super League : “Μοιρασιά” και χαμένο βαθμολογικό έδαφος στο Πανθεσσαλικό (vids)

Δεν ανέδειξε νικητή η…μάχη του Βόλου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή οι Θεσσαλοί, σε κεφαλιά του Μωραΐτη.

Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι συμπλήρωσαν επτά και πέντε ματς αντίστοιχα χωρίς νίκη στην κούρσα της Super League και περιορίστηκαν στο…φτωχό βαθμό της ισοπαλίας (1-1), στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στο Πανθεσσαλικό.

Το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό απ΄τα πρώτα κιόλας λεπτά με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν το προβάδισμα στο 8ο λεπτό με σκόρερ τον Σενγκέλια. Ο Γεωργιανός εξτρέμ πάτησε στην περιοχή των γηπεδούχων και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο…παραθυράκι του Κόβατς (0-1).

Η «απάντηση» της θεσσαλικής ομάδας ήρθε στο 15΄. Ο Μύγας με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε δύο αντιπάλους κι έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Στεργιάκη να αποκρούει και ο ερχόμενος Γκαρσία με το γόνατο την έστειλε στα δίχτυα (1-1).

Στον υπόλοιπο διάστημα μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή τελική προσπάθεια.

Για τον Βόλο το σουτ του Μύγα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι στο 35΄, ενώ για την ομάδα του Αγρινίου ένα σουτ του Καρέλη έδιωξε σε κόρνερ ο Κόβατς με τη συνδρομή του δοκαριού στο 45+2΄.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να απειλεί τα καρέ των γηπεδούχων.

Ο Βόλος απείλησε στο 68΄όταν μετά από σέντρα και άστοχη έξοδο του Στεργιάκη, ο Μοραΐτης έπιασε την κεφαλιά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν υπήρξαν αξιόλογες φάσεις, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και η ισοπαλία (1-1) «κλείδωσε» την αναμέτρηση.

Ο Βόλος παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία και στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, συμπλήρωσε επτά ματς χωρίς νίκη (μία ισοπαλία – έξι ήττες) με τελευταίο «τρίποντο» στη Λαμία στις 17 Δεκεμβρίου. Πέμπτη σερί ήττα για τον Παναιτωλικό στην κούρσα του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Αγρινίου να βρίσκεται στο +3 από την 13η θέση που οδηγεί στη Super League 2.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ) : Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (81′ Ντε Καμπς), Μπαριέντος (57′ Τσοκάνης), Κόμπα (64′ Μωραΐτης), Ασεχνούν, Ντέλετιτς (57′ Ποπέσκου), Γκαρσία (81′ Μπερτόγλιο).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης) : Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Μαυρίας (57′ Μπακάκης), Τορεχόν, Πέρες (70′ Τσιγγάρας), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης (84′ Χουάνπι), Καρέλης (84′ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (84′ Ντίας).