Super League : “Πράσινο” το αιώνιο ντέρμπι, αποκάλυψη ο Γερεμέγεφ! (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό, χάρη στα γκολ των Μπερνάρ και Γερεμέγεφ και μένει στο -3 από την πρώτη θέση. Στο -9 οι Πειραιώτες οι οποίοι μπλέκουν για τα καλά!

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν το ρυθμό τους στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο εξασφάλισαν ένα σημαντικό τρίποντο, ενώ παράλληλα επέστρεψαν στις νίκες σε ντέρμπι μετά από σχεδόν 8 μήνες.

Από την άλλη πλευρά, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σημαντικές ευκαιρίες να αλλάξουν τη μοίρα του στο παιχνίδι, αλλά είτε λόγω Ντραγκόφσκι είτε λόγω ατυχίας, δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα να μένουν αρκετά πίσω από τη διεκδίκηση του τίτλου.

Το ντέρμπι ξεκίνησε δυνατά και με τις δύο ομάδες να «καίγονται» για τους βαθμούς της νίκης. Στο 6ο λεπτό ο Ορτέγκα τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Παλάσιος. Από εκεί προέκυψε η πρώτη φάση του ματς, με τον Μπακασέτα να εξαπολύει… κεραυνό αλλά ο Πασχαλάκης είχε αντίδραση.

Στο 7′ η κεφαλιά του Αράο δεν βρήκε εστία και έμεινε το 0-0. Οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν την κατάσταση, όμως δεν άντεξαν. Στο 25ο λεπτό ο Μπακασέτας έσπασε για τον Παλάσιος, αυτός έκανε γύρισμα και ο Μπερνάρ σημείωσε το 1-0 αφού έπαιξε το… ένα-δύο με το δοκάρι.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να απαντήσουν, με τον Αλεξανδρόπουλο να χάνει καλή ευκαιρία στο 36′. Στο 45+1′ οι παίκτες του Καρβαλιάλ επιχείρησαν ξανά να ισοφαρίσουν, όμως το ψαλιδάκι του Ναβάρο σταμάτησε στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι.

Έτσι, Παναθηναϊκός και Ολυς οδηγήθηκαν στα απο=δυτήρια με σκορ το 1-0!

Με την εκκίνηση του δεύτερου μέρους, ο Κάρλος Καρβαλιάλ αποφάσισε να… ανακατέψει την τράπουλα κάνοντας 3 αλλαγές. Πέρασε τους Κίνι, Φορτούνη και Ελ Κααμπί αντί των Ορτέγκα, Ρίτσαρντς και Αλεξανδρόπουλου. Οι Πράσινοι ήταν αυτοί που απείλησαν για πρώτη φορά με τον Γερεμέγεφ στο 50ο λεπτό, όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Σουηδού.

Ο Ολυμπιακός έγινε επικίνδυνος στο 56′, όταν ο Κάρμο έκανε κεφαλιά πετυχαίνοντας σε απόλυτη ετοιμότητα. Ο Παναθηναϊκός, τελικά, έβαλε κι άλλο τέρμα στο 60′ με τον Γερεμέγεφ. Ο Σουηδός άσος έκανε τη σωστή κεφαλιά για το 2-0, μετά από γύρισμα του Μπακασέτα!

Οι Πειραιώτες ήθελαν να αντιδράσουν και ο Ελ Κααμπί έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-1 στο 64′.

Ο ίδιος λάθεψε στην τελική του και στο 68ο λεπτό, όταν ο Πέρεθ τον πρόλαβε και απέτρεψε τα χειρότερα.

Ο Μασούρας στο 82′ έφτασε κοντά στο γκολ, με κεφαλιά ακριβείας ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Τσέριν. Στο 85′ ο Φορτούνης έκανε σουτάρα, όμως ο εξαιρετικός Ντραγκόφσκι έκανε σπουδαία επέμβαση.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Χουάνκαρ (62’ Μλαντένοβιτς), Γεντβάι, Αράο, Κώτσιρας, Ρούμπεν Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας (89’ Ακαϊντίν), Μπερνάρντ (89΄Βιλένα), Παλάσιος (80’ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ (80’ Τζούριτσιτς).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα (46’ Κίνι), Κάρμο, Ντόι, Ροντινέι, Τσικίνιο, Έσε (77’ Όρτα), Αλεξανδρόπουλος (46’ Φορτούνης), Ρίτσαρντς (46’ Ελ Καμπί), Μασούρας, Ναβάρο (70’ Ποντένσε).