Γ Εθνική : Ματσάρα στα Ζωνιανά, ο Ερμής πήρε τον βαθμό στο 90ο λεπτό (vid)

Ο Αλμυρός προηγήθηκε δύο φορές μέσα στα Ζωνιανά, όμως ο Ερμής με δύο γκολ του Σαρρή, ισοφάρισε για το τελικό 2-2, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 20ή αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

H ομάδα του Ρεθύμνου ήθελε πολύ τη νίκη, καθώς δίνει τη μάχη της για παραμονή στην κατηγορία και τα έδωσε όλα για το τρίποντο. Από την άλλη, ο Αλμυρός έχει μια διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο θέλει βαθμούς ώστε να εξασφαλίσει όσο πιο γρήγορα γίνεται την παραμονή του.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό παιχνιδιού, ο Ρέγες βρήκε τον χώρο και δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, το οποίο έφυγε δίπλα από αριστερό κάθετο δοκάρι του Δερμιτζάκη.

Στο 11′ ο Ερμής “άγγιξε” το 1-0 με τον Οσβάλντο να κάνει την παράλληλη σέντρα, όμως ο Σκουτέλης που κινήθηκε προς την μπάλα δεν μπόρεσε να τη σπρώξει με προβολή στα δίχτυα.

Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Κέρι να αξιοποιεί φάουλ σε καλό σημείο, νικώντας με εξαιρετική εκτέλεση τον Δερμιτζάκη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει (0-1)

Στο 20ο λεπτό διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση.

Από σέντρα του Μπαμπουλάκη, ο Κωστάκης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Χανιωτάκη, ενώ στο ριμπάουντ ο Σκουτέλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αλμυρού, που απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός στο ματς, με τον Αλμυρό ωστόσο να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Ρέγες για να κάνει δύο τα τέρματα του, καθώς ο Δερμιτζάκης έκανε σωτήρια επέμβαση με τα πόδια στο 40′.

Στο 44′ μετά από εκτέλεση του πλαγίου, η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Αλμυρού και ο Σαρρής που είχε προωθηθεί με ένα μονοκόμματο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παπαδομιχελάκης έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κωστάκη, με τη Βράγκου να δείχνει την “άσπρη βούλα”.

Ο Καστελλιανάκης ήταν εύστοχος δίνοντας και πάλι το προβάδισμα για τον Αλμυρό (1-2)

Ο Ερμής στη συνέχεια του αγώνα προσπάθησε να γίνει απειλητικός προς την εστία του Χανιωτάκη, χωρίς όμως να έχει κάποια αξιόλογη τελική στο τέρμα, παρότι δημιούργησε δύσκολες καταστάσεις για τους αμυντικούς του Αλμυρού.

Στο 85′ η ομάδα των Ζωνιανών διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι για χέρι σε σουτ του Κεφαλούκου, όμως Βράγκου δεν είδε κάποια παράβαση στη φάση αυτή και ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κέρι έγινε κάτοχος της μπάλας, την έφερε στο καλό του πόδι το αριστερό, σούταρε με τον Δερμιτζάκη να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 89′ ήρθε η ισοφάριση για το 2-2 του Ερμή Ζωνιανών, με τον Σαρρή να εκτελεί φάουλ περίπου από το ίδιο σημείο, με την εκτέλεση του Κέρι για το 1-0, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και πήγε σε ένα σημείο, όπου ο Χανιωτάκης δεν μπόρεσε αντιδράσει διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στα Ζωνιανά.

δείτε το γκολ στο βίντεο του Prime Sport

Ερμής Ζωνιανών : Δερμιτζάκης, Αυγουστάκης, Μπαμπουλάκης, Ρουμπάκης, Σαρρής, Ακουίνο, Παππάς, Βαταμίδης, Αργκουέλο, Κωστάκης, Σκουτέλης

Αλμυρός : Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Γιαλούσης, Ενγκουέμ, Κοιλιάρας, Ρέγιες, Σουρνάκης, Τουργαΐδης (80′ Νικολακάκης), Καστελλιανάκης (63′ Πιερτζάκομι), Κέρι