LaLiga : Ξανά σε ευρωπαϊκή θέση η Μπέτις, βασικός ο Παπασταθόπουλος (vid)

Η Μπέτις επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο Mirandilla για την 21η αγωνιστική της La Liga, ανεβαίνοντας έτσι στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό. Με τον Τζόνι να έχει χάσει σπουδαία ευκαιρία λίγο νωρίτερα, ο Αμερικανός έβγαλε μία εξαιρετική ασίστ στον Γουίλιαν Χοσέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Αντίστοιχο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον σκόρερ να… ντύνεται δημιουργός και τον Πάμπλο Φορνάλς να διαμορφώνει το τελικό σκορ μόλις στο 46ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η Μπέτις, με την οποία αγωνίστηκε για 90 λεπτά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ανέβηκε στην 6η θέση της κατάταξης, έχοντας 38 βαθμούς. Βέβαια, πίσω της κατά έναν και τρεις βαθμούς βρίσκονται οι Σοσιεδάδ και Βαλένθια αντίστοιχα, οι οποίες… χρωστούν ματς. Από την άλλη, η Κάντιθ έμεινε στη 18η θέση με 17 πόντους και απέχει κατά τρεις από τη 17η Μαγιόρκα και τη σωτηρία.