Ασταμάτητος ο Φίλιππος Βέροιας, νίκησε και τη ΔΕΚΑ (photos+βαθμολογία)

Συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος για τη 19η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1, φιλοξένησε τη ΔΕΚΑ.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 77-69, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά μπήκανε πολύ δυνατά στο παρκέ και επιβλήθηκαν των αντιπάλων, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, αφού χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν πέντε λεπτά για να δεχθούν το πρώτο καλάθι. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα της Ημαθίας να προηγείται με 21-16, ενώ στα ίδια επίπεδα κινήθηκε το υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τον Φίλιππο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +6 και το σκορ στο 42-36.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Φίλιππος είχε το καλύτερό της διάστημα σε άμυνα και επίθεση και με το επιμέρους 24-15, έφτασε να προηγείται με +15, ενώ η διαφορά κατά διαστήματα αυξανόταν. Η τελευταία περίοδος αδικεί τη συνολική εμφάνιση, αφού η επιθετική αστοχία μείωσε τη διαφορά, αν και αυτό δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 77-69.

Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με τον πρώτο αγώνα, δίνει στον Φίλιππο Βέροιας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη ΔΕΚΑ στην τελική κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 66-51, 72-69

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 21(1), Αποστολίδης 3(1), Ξενιτίδης 9(1), Κοτσάνος 17, Κάτζος 3(1), Φλιάτης 5, Μπένας 6, Μελαδιανός 13(1).

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέτας): Πετανίδης 5(1), Τσιροπούλης 2, Κιόσια 8, Λουλούδης, Πατρίκης 10, Καλαποθαράκος 5, Λιοτόπουλος 14(2), Μακαρατζής 3, Πούντος 13(1), Μουτάφης 9(2), Βογιατζής, Πασχαλίδης.