LaLiga : Άνεμος τίτλου για τη Ρεάλ, 4-0 τη Χιρόνα (vid)

Κανένα περιθώριο να αμφισβητήσει την κυριαρχία της δεν άφησε στη Χιρόνα η Ρεάλ, κάνοντας σημαντικό βήμα τίτλου στη LaLiga.

Η “Βασίλισσα” απέκτησε διαφορά ασφαλείας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ξέφυγε στους πέντε πόντους, ενώ παραμένει μόλις με μία ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα, από την Ατλέτικο στο Μετροπολιτάνο.

Απόλυτοι πρωταγωνιστές οι Βινίσιους και Μπέλιγχαμ, που είχαν συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας τους, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ροντρίγκο από την άσπρη βούλα.

Νωρίτερα, η Οσασούνα πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο Σαν Σεμπαστιάν απέναντι στη Σοσιεδάδ με το γκολ του Κροάτη Μπούντιμιρ. Ο Κροάτης ξαναχτύπησε και έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Μονκαγιόλα εκτέλεσε κόρνερ στο ξεκίνημα της επανάληψης και ο Μπούντιμιρ με κεφαλιά πέτυχε το γκολ που έκανε τη διαφορά στο Ανοέτα (0-1, 49ο λεπτό). Η Οσασούνα είχε να κερδίσει για το πρωτάθλημα σ’ αυτό το γήπεδο από το 2001 και έσπασε την παράδοση εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες των γηπεδούχων.