Super League : “Περίπατος” του Ολυμπιακού, 4-0 τον ΟΦΗ

Πετυχαίνοντας δύο γκολ από το 6ο έως το 9ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για τη σημερινή επικράτηση, λίγο πριν αναλάβει την ομάδα του Χοσέ Μεντιλίμπαρ.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέτριψαν τον απογοητευτικό ΟΦΗ, επικρατώντας με 4-0 και μείωσαν στους 6 πόντους τη διαφορά από την κορυφή σε ένα ματς που ο Φορτούνης ήταν ο ιθύνων νους της ομάδας. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μασούρας, Κααμπί, Ποντένσε και Φορτούνης.

Πριν την εκκίνηση του αγώνα, οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 21 θυμάτων της Θύρας 7 ενώ αμφότερες κατέθεσαν στεφάνια προς τιμήν των νεκρών του παιχνιδιού της 8ης Φλεβάρη 1981. Το ματς βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει με το… πόδι πατημένο στο γκάζι και την ομάδα του Συλαϊδόπουλου να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τέρμα του Μασούρα μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έλληνας εξτρέμ έκλεψε την μπάλα από τον Μπάουμαν και δε λάθεψε προ κενής εστίας για το 1-0.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ κατέφθασε στο γήπεδο και χαιρετήθηκε με τον Μαρινάκη και σίγουρα θα χάρηκε με όσα είδε. Στο 10ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ελ Κααμπί σκόραρε για το 2-0 εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα των Κρητικών. Οι Πειραιώτες δεν έριξαν… ταχύτητα και έψαξαν λυσσασμένα κι άλλα γκολ. Ο Φορτούνης απείλησε στο 12′, ενώ ο ίδιος στο 25ο λεπτό δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει με ακρίβεια τον Κααμπί.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν το 3-0, όταν ο Γκαγέγος έκανε… εγκληματικό λάθος και άθελά του σέρβιρε το τέρμα στον Ποντένσε ο οποίος σημάδεψε σωστά. Στο 38′ ο Πορτογάλος έκανε μαγική πάσα στον Μασούρα, με τον Έλληνα άσο να αστοχεί στην τελική προσπάθεια. Ένα λεπτό μετά, ο Κάρμο με σουτ – ”βολίδα” εκτέλεσε αλλά το δοκάρι του στέρησε τη χαρά του παρθενικού του γκολ με τον ΟΦΗ. Κι ο Τσικίνιο έχασε σπάνια ευκαιρία στο 43′ και το… μαρτύριο του ΟΦΗ τελείωσε με τον Μασούρα να αστοχεί στο 45+2′.

Στο δεύτερο μέρος ο Συλαϊδόπουλος αντικατέστησε τον Ποντένσε με τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο. Ο Έλληνας μέσος έκανε εντυπωσιακή κούρσα στο 57ο λεπτό και έδωσε την μπάλα στον Ελ Κααμπί, αλλά ο Μαροκινός στράικερ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Αυτό μπόρεσε και το πέτυχε ο Κώστας Φορτούνης με εξαιρετικό τελείωμα. Ο Τσικίνιο του έδωσε την ασίστ και ο ηγέτης του Ολυμπιακού με πλασέ σημείωσε το 4-0.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ορμητικοί και δεν έλεγαν να σταματήσουν με τίποτα. Στο 65′ ο Αλεξανδρόπουλος απείλησε με μακρινό σουτ και ο ίδιος στο 72′ σέρβιρε… μισό γκολ στον Καμπράλ όμως ο νεαρός άσος των Πειραιωτών αστόχησε σε κενή εστία!

Ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ της… τιμής με τον Μπάκιτς στο 79′ όμως το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία και το 4-0 δεν άλλαξε παρά το σουτ του Ναβάρο στο 90ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος) : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε (71’ Ιμπόρα), Τσικίνιο, Φορτούνης (61’ Καμπράλ), Μασούρας (77’ Ναβάρο), Ποντένσε (46’ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί (61’ Γιόβετιτς)

ΟΦΗ (Πέπε Μελ) : Μπάουμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης (46’ Θοράρινσον), Αμπάντα, Γκλάζερ, Γκαγέγκος (46’ Μοσκέρα), Μπάκιτς, Μπάκου (81’ Ριέρα), Ισέκα (62’ Λουίς Φελίπε), Αποστολάκης (62’ Χιμένεθ)