Α1 Γυναικών : Πέρασε από τον Βύρωνα η ΑΕΚ

Σπουδαία νίκη για τα κορίτσια της ΑΕΚ που επικράτησαν με 24-23 του Αθηναϊκού, εκτός έδρας για τη 12η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών.

Ο “δικέφαλος” επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 μήνες και 5 ήττες και έφτασε τους 8 πόντους. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Ένωσης με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο στον πάγκο της και σήμανε την οριστική παραμονή της ομάδας στην Α1 Γυναικών, ενώ αντίθετα για τον Αθηναϊκό αυτή η ήττα τον φέρει σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση στη μάχη της σωτηρίας.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό, ενώ η ομάδα του Αθηναϊκού ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα. Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα με ένα γκολ (12-13) στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Με δύο γρήγορα γκολ η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους πήρε προβάδισμα με τρία γκολ (12-15). Η ομάδα του Αθηναϊκού προσπάθησε σιγά σιγά να μειώσει και στο 22′ ισοφάρισε σε 19-19, ενώ ένα λεπτό αργότερα πήρε και το προβάδισμα (20-19). Μετά το 25′ η «Ένωση» ανέβασε ρυθμό και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (21-23). Η σκληρή της άμυνα δεν άφησε την ομάδα του Αθηναϊκού να μπει στο παιχνίδι και στο τέλος η «Ένωση» πήρε τη νίκη με 23-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 7-7, 8-9, 10-10, 12-13 (ημχ), 13-16, 14-17, 16-18, 18-19, 20-21, 23-24
Διαιτητές: Κινατζίδης- Μπράμου, Δίλεπτα: 7-1, Πέναλτι: 4/4-3/5

Αθηναϊκός (Τζουανόπουλος): Μιλάτοβιτς, Τζούρισιτς 8, Κοτρώτσιου 4, Μουρατίδου 1, Κούρου, Α. Σαββαλάκη, Ούνι, Βέτκοβα 6, Δ. Σαββαλάκη, Γκλομπάρεβιτς 4, Μαρούλη, Παπαδημοπούλου, Δημοπούλου, Σπηλιοπούλου, Κραουνάκη, Παπαγιαννοπούλου.

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου, Μιχαηλίδου, Ψαριώτη 10, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 1, Γάσπαρη 5, Παπαϊωάννου, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη, Φάμπις 6, Μπανάση, Νικόλοφσκα, Μετζρί 2, Δρουγίδου.