Άργησαν να αντιδράσουν στο Κιλκίς οι Αετοί Βέροιας

Την πρώτη τους ήττα μετά από τις 7 Γενάρη στον Παλαμά, γνώρισαν οι Αετοί Βέροιας.

Μετά από ένα παιχνίδι που μάλλον θα πρέπει να ξεχάσουν οι “ασπρόμαυροι” για την επιθετική τους  συμπεριφορά, ηττήθηκαν από την καλύτερη ομάδα της ΚούΠας και υποχώρησαν κατά μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Μετά από ένα πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο η ομάδα της Ημαθίας είχε την επαφή με το σκορ, οι γηπεδούχοι πάτησαν…γκάζι και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μετά το -10 του πρώτου δεκαλέπτου (21-11), η ομάδα του Κιλκίς «κλείδωσε» με όλη τη σημασία της λέξεως τους φιλοξενούμενους και έφτασε να προηγείται με διαφορά 21 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (37-16).

Χαρακτηριστικό είναι πως στο διάστημα αυτό, οι Αετοί πέτυχαν μόλις 16 πόντους, καταγράφοντας αρνητικό ρεκόρ για το αντίστοιχο διάστημα φέτος.

Παρά την καλύτερη άμυνα που έπαιξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κατάφεραν να βρουν τις κατάλληλες επιθετικές λύσεις για να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά, η οποία έκλεισε στο -22 του τρίτου δεκαλέπτου (52-30).

Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει τυπικό χαρακτήρα, και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφεραν μόνο να κλείσουν τη διαφορά έχοντας βρει αρκετές λύσεις επιθετικά, τις οποίες δεν μπόρεσαν να βρουν σε πιο καίρια σημεία του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Μπρουκς, που έφτασε τους 12 πόντους και τον ακολούθησε ο Κόκκινος που πέτυχε 8.

Επόμενο παιχνίδι, την Κυριακή (18/2) και ώρα 17.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με τον Αλμυρό.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-16, 52-30, 61-52

Κου.Πα. Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 9(3), Μανούσος 16, Παπαδόπουλος Σ. 8(1), Ακριτίδης 6, Παπαδόπουλος Ι., Μακούλης 10(1), Καρυπίδης 8(2), Γιαμπατζίδης 2, Πιπερτζής 2.

Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρετζής 7(1), Μπρουκς 12, Σαχμπατιάν 2, Παπαδόπουλος, Νικάι, Ιωσηφίδης 3, Μητακίδης 7, Κούντας 7, Γάτσος 2, Κόκκινος 8, Σαζακλίδης 4.