Serie A : Το γκολ του Ερνάντεζ έδωσε τη νίκη στη Μίλαν | HIGHLIGHTS

Με γκολ του Ερναντέζ η Μίλαν νίκησε τη Νάπολι, η οποία είναι πλέον στο -7 από την 4η θέση.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ρυθμός δεν ήταν και ο καλύτερος και αυτό δεν άλλαξε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε πολλές φάσεις συνολικά. Είχε, όμως, γκολ και ήταν για τους Ροσονέρι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Ερναντέζ που βγήκε απέναντι από τον Γκολίνι μετά την ωραία μπαλιά του Λεάο. Από εκεί και πέρα, οι Παρτενοπέι πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν ακίνδυνοι, με τους γηπεδούχους να κάνουν αναγκαστική αλλαγή στο 37′: Εξω ο Καλάμπρια με μυικό πρόβλημα, μέσα ο Φλορέντσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ναπολιτάνοι είχαν την μπάλα και πήγαν για την ισοφάριση με Σιμεόνε (54′) και Πολιτάνο (60′) αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τους Μιλανέζους, από την άλλη πλευρά, να φτάνουν κοντά στο 2-0 στο 70′ με το σουτ του Λεάο που έφυγε ελάχιστα άουτ. Μικρό το κακό, όμως, για τη Μίλαν από τη στιγμή που ήρθε η νίκη και συνεχίζει τα καλά αποτελέσματα, την ίδια ώρα που η Νάπολι, η οποία είχε δοκάρι στο 89′ από την προσπάθεια του Λίντρομ και την κόντρα στον Σίμιτς, μένει στο -7 από την 4η θέση.