Volley League : Επιβλητικός ο Παναθηναϊκός, 3-0 την Καλαμάτα (vids)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ επί της Καλαμάτας ’80 στη 15η αγωνιστική της Volley League ανδρών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» πήραν το πολύτιμο τρίποντο σε 77’ λεπτά και έφτασαν τους 38 βαθμούς. Κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Φερνάντο Ερνάντεζ με 16 πόντους.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Σταύρος Κασαμπαλής παρέλαβε το βραβείου του MVP για την ανάδειξή του ως πολυτιμότερος παίκτης της 11ης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 8-8, όταν ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με +5 (15-10). Η Καλαμάτα κατάφερε να σβήσει την απόσταση και να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 16-16. Το «τριφύλλι» με τον Ερνάντεζ να τελειώνει μπάλες κατάφεραν να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ μέχρι τη νέα ισοφάριση σε 21-21 από τους φιλοξενούμενους. Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Πρωτοψάλτη έδωσαν set ball στον ΠΑΟ (24-21) και ο Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 25-22 για το 1-0 σετ.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 9-9. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Ρανγκέλ και Πρωτοψάλτη το «τριφύλλι» πήρε αέρα +2 (11-9), όμως αργότερα στο σετ ήρθε η ισοφάρισε σε 13-13 από την Καλαμάτα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έχτιζε διαφορά 1-2 πόντων και οι φιλοξενούμενοι την έσβηναν. Ο Παπαγγελόπουλος με άσσο έδωσε ένα +3 (20-17) στον ΠΑΟ όμως η Καλαμάτα μείωσε στον πόντο (21-20). Με ψυχραιμία οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 4-1 και διπλασίασαν τα σετ τους (25-22).

Η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 0-2, όμως δύο συνεχόμενοι άσσοι του Ερνάντεζ έφεραν στα ίσα το σκορ 3-3. Οι «πράσινοι» από το σημείο αυτό και μετά είχαν τον έλεγχο και ξεκίνησαν να «χτίζουν» διαφορά ασφαλείας +7 (17-10). Ο κόουτς Ανδρεόπουλος άνοιξε το rotation, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα. Με σχετική άνεση το «τριφύλλι» έκανε το 3-0 με 25-16.