Serie A : Η Μπολόνια στις…παρυφές του Champions League! (vid)

Φέτος είναι η χρονιά της Μπολόνια, που έχει βάλει πλώρη να παίξει μετά από πολλά χρόνια στην Ευρώπη. Και μάλιστα στο Champions League!

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής της Serie Α, η ομάδα του Τιάγκο Μότα επικράτησε με 2-0 της Φιορεντίνα και “έπιασε” την Αταλάντα στην τέταρτη θέση, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για ένα εισιτήριο στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, με τον Ορσολίνι να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο 39′ αλλά ακυρώθηκε μέσω του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φιορεντίνα ανέβασε στροφές, πίεσε την αντίπαλη άμυνα και είχε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γενς Έντγκααρντ έβαλε το…κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 2-0.