Νίκησε τον Προμηθέα ο Ολυμπιακός και θα παίξει τελικό με τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 91-77 τον Προμηθέα Πάτρας στο Κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού και βρίσκεται στον τελικό του Final 8 Κυπέλλου Ανδρών. Θα αντιμετωπίσει αύριο (18/2) στις 19.00 τον Παναθηναϊκό, σε έναν αγώνα που θα μεταδοθεί από την Cosmote TV και τον ΣΚΑΪ.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν γρήγορα μια διαφορά στο παιχνίδι με τον Φαλ και τον Μπραζντέικις σε πρώτο ρόλο και τη βοήθεια των επιθετικών ριμπάουντ. Το 19-10 (7’45”) από τα χέρια του Γουόκαπ ήταν η μεγαλύτερη απόσταση στην οποία έφτασαν οι Πειραιώτες, πριν οι Αχαιοί αρχίσουν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι.

Κάουαν και Ρέινολντς πήραν επιθέσεις, “ροκάνισαν” τη διαφορά (25-23, 13′) μ τον δεύτερο να δίνει και το προβάδισμα στον Προμηθέα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-30, 15’30”).

Ο Ετσενίκε διατήρησε αυτήν την ελάχιστη διαφορά για τους Πατρινούς (35-36, 18’50”), αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε με ένα μικρό σερί το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο 40-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με “γκολ φάουλ” από τον Ετσενίκε (40-39, 21′), ο οποίος έγραψε και το 42-42 (21’30”). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα 13-3 και τους ΚάναανΦαλΜπραζντέικις να οδηγούν στο 55-45 (25′). Ο Ράιτ οδήγησε στο +18 (68-50, 29′) με τον Προμηθέα να συνεχίζει τη δική του προσπάθεια και να μειώνει (71-59 στο 31’20”, 85-75 στο 38′). Οι “ερυθρόλευκοι” όμως διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-77.

Δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77