Premier League : “Πεντάρα” η Άρσεναλ, μεγάλο διπλό της Γουλβς (vids)

Δεύτερο συνεχόμενο εύκολο απόγευμα στην Premier League για τη φορμαρισμένη Άρσεναλ η οποία… αρνείται να χάσει το 2024 περνώντας και από την έδρα της Μπέρνλι με εκκωφαντικό 5-0.

Ένα γρήγορο γκολ του Όντεγκαρντ στο πρώτο ημίχρονο συνοδεύτηκε από δύο του Μπουκάγιο Σάκα με τους “Κανονιέρηδες” να κάνουν εν τέλει περίπατο χάρη σε δύο ακόμη τέρματα (Τροσάρ, Χάβερτς), να μένουν δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και να κρατούν και… ανάσες ενόψει του αγώνα της Τετάρτης στο Πόρτο για τους 16 του UEFA Champions League.

Την πρώτη της νίκη μετά τις 30 Δεκεμβρίου και το 2-1 επί της Γιουνάιτεντ πέτυχε η Νότιγχαμ, επικρατώντας με 2-0 της Γουέστ Χαμ στο «Σίτι Γκράουντ». Τεράστια βαθμολογικής σημασίας είχε για τη Φόρεστ το σημερινό αποτέλεσμα, καθώς πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γουάτκινς, η Άστον Βίλα πέρασε από το Λονδίνο (2-1 τη Φούλαμ), ενώ στο 90+2′ ο Ρίτσι «έσωσε την παρτίδα» για τη Νιουκάστλ (2-2 με την Μπόρνμουθ).

Η Γουλβς σόκαρε την Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο, την κέρδισε με 2-1 και την πέταξε εκτός τετράδας.

Το ματς δεν είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος κι όμως στο 43ο λεπτό η Γουλβς κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Γκόμες μετά από κόρνερ του Σαράμπια. Μάλιστα στο 45+1’ οι «λύκοι» άγγιξαν και 2ο γκολ αλλά ο Βικάριο είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Σαράμπια.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά και με πλασέ έγραψε το 1-1. Στο 56ο λεπτό ο Βικάριο νίκησε ξανά τον Σαράμπια αλλά στο 63’ η Γουλβς έφυγε στην κόντρα, ο Νέτο από δεξιά έστρωσε στον Γκόμες που από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-2.

Στο 77ο λεπτό ο Έμερσον πρόλαβε σωτήρια τον Μπελεγκάρντ και στο 90+_4’ ο Τζόνσον έχασε αδιανόητη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής.