Serie A : “Περίπατος” της Ρόμα στο Benito Stirpe, μοιρασιά σε Carlo Castellani και Bluenergy (vids)

Η Ρόμα ήταν κυνική, βρήκε δύο γκολ στις λίγες φάσεις που δημιούργησε και πέρασε από την έδρα της Φροζινόνε με 3-0.

Ο νεαρός Χούισεν άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη, ο Αζμούν έκανε το 2-0 και ο Λεάντρο Παρέδες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με εκτέλεση πέναλτι. Επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά την ήττα από την Ίντερ και εδραιώνεται στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, με 41 βαθμούς.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Έμπολι και Φιορεντίνα με τον ένα βαθμό να αφήνει ικανοποιημένη την πρώτη στη μάχη που δίνει για την παραμονή. Έχασε έδαφος στη μάχη της Ευρώπης η Φιορεντίνα. Στο 26ο λεπτό ο Καπρίλε είπε όχι σε όμορφο σουτ του Φαραόνι από το πέναλτι ενώ στο 29’ ο Μπελτράν γύρισε όμορφα από πλάγια δεξιά και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1. Στο 48ο λεπτό ο Καντσελιέρι έπιασε όμορφο σουτ αλλά ο Τεράτσιανο είπε όχι και στο 55’ η Έμπολι κέρδισε πέναλτι και ο Νιάνγκ το εκτέλεσε σωστά για το 1-1.

Στο 1-1 έμειναν Ουντινέζε και Κάλιαρι και συνεχίσουν αμφότερες να βρίσκονται σε κίνδυνο. Στο 14ο λεπτό ο Ζεμούρα κοντρόλαρε την μπάλα στα αριστερά της περιοχής, έφερε την μπάλα στο δεξί και με απίθανο σουτ έγραψε το 1-0. Στο 31ο λεπτό ο Τοβέν έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα και ο Λούκα πήρε την κεφαλιά αλά αστόχησε για λίγο. Στο 40’ ο Σάμαρντζιτς έπιασε μακρινό σουτ με την μπάλα να ξύνει τα δοκάρια του Σκούφετ και στο 43’ ο Οκέγε είπε όχι σε σουτ του Λαπαντούλα αλλά στο επόμενο λεπτό ο Οτζέλο σέντραρε από αριστερά και ο Γκαετάνο με κεφαλιά έγραψε το 1-1.