Super League : Με το ίδιο… νόμισμα όμως στον πρώτο γύρο “πλήρωσε” τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός!

Εξαιρετική εμφάνιση στην Τούμπα για τον Ολυμπιακό, δείγμα της σημαντικής διαφοράς φιλοσοφίας που περνάει μέρα με τη μέρα στην ομάδα ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Κόντρα στο…φάντασμα του ΠΑΟΚ, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκαν για τα καλά στο κόλπο του τίτλου, ο οποίος -κακά τα ψέματα- είχε χλομιάσει μετά τα τελευταία αποτελέσματα.

Από την άλλη πλευρά, ο “δικέφαλος” ήταν σκιά του εαυτού του, καθώς δεν κατάφερε να αντιδράσει (παρά μόνο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν και ισοφάρισε) και κρίνοντας από τα αποτελέσματα, η αχίλλειος πτέρνα για τον Ραζβάν Λουτσέσκου και τους παίκτες του είναι τα ντέρμπι.

Ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ στα πρόσωπα των Ναβάρο, Ποντένσε και Κααμπί (δις), ενώ ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ντεσπόντοφ.

Περισσότερο αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τις δ;yο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ έδειξε να θέλει να “δώσει” την μπάλα στον Ολυμπιακό, να πιέσει και να βγει σε επιθέσεις με περισσότερους χώρους. Σε μια τέτοια περίπτωση στο 6’, ο Μπάμπα έκλεψε στο κέντρο, διέσχισε το γήπεδο και πάσαρε στον Μουργκ, αλλά το σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο άουτ.

Μετά το πρώτο τέταρτο ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο συμπαγής, είχε καλύτερη πίεση στην μπάλα και μπλόκαρε τον αντίπαλό του. Στο 17’ από μπαλιά του Όρτα, ο Ναβάρο με το αριστερό στην κίνηση έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.

Στο 19’ ο Ποντένσε πάσαρε στον Ορτέγκα, αυτός γύρισε από αριστερά κι ο Φορτούνης από το ύψος του πέναλτι με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά από σχεδόν ένα μισάωρο λίγων φάσεων και συγκινήσεων, στο 29’ το σκορ άνοιξε σε μια μάλλον ανύποπτη στιγμή. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν κομπίνα με πάσα ένα φάουλ μέσης απόστασης, η μπάλα έφτασε στον Τσικίνιο που σούταρε εξ επαφής, ο Κοτάρσκι απέκρουσε ασθενώς και ο Ναβάρο από κοντά έκανε το 0-1.

Ο Σάστρε ήταν αυτός που επιχείρησε να απαντήσει στο 35’ με κούρσα και σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, αλλά στο 39’ επανήλθε η ισορροπία. Μετά από κλέψιμο και πάσα του Κωνσταντέλια, η μπάλα έφτασε στην περιοχή, αρχικά στον Μουργκ και μετά στον Ντεσπόντοφ που με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1.

Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά το τεχνικό πλασέ εντός περιοχής του Μουργκ έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Έτσι, το 1-1 παρέμεινε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πιο αποφασιστικός και στο 54’ πέτυχε δεύτερο γκολ! Ο Ποντένσε πήρε το φάουλ από τον Σάστρε, άλλαξε την μπάλα και προχώρησε ανενόχλητος, όπου από τα 25 μέτρα με ένα τρομερό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κοτάρσκι!

Ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά στην επίθεση και στο 60’ ο Ντεσπόντοφ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-2. Από βαθιά μπαλιά η μπάλα στρώθηκε στον Βούλγαρο εξτρέμ, αλλά το δεξί σουτ εντός περιοχής έφυγε ψηλά άουτ!

Στο επόμενο λεπτό ο Λουτσέσκου πέρασε Ζίβκοβιτς και Τόμας στο ματς. Ο Σέρβος εξτρέμ πήγε αριστερά, δεξιά έμεινβε ο Ντεσπόντοφ και πίσω από τον Τόμας ο Κωνσταντέλιας.

Στο 70’ Κωνσταντέλιας και Τόμας σούταραν στην περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα κι έφυγε κόρνερ. Από το κόρνερ, η κεφαλιά του Οζντόεφ κατέληξε στον Πασχαλάκη.

Ο Μεντιλίμπαρ με τη σειρά του πέρασε στο ματς τους Μασούρα, Ελ Κααμπί για να μειώσει την πίεση του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να βγάλουν καθαρές φάσεις και προσπαθούσαν να βρουν ευκαιρία από στατικά χτυπήματα. Στο 81’ από μπαλιά του Κωνσταντέλια ο Ντεσπόντοφ γύρισε πάνω στον Πασχαλάκη, ο οποίος ήταν σε καλή βραδιά.

Στο 83’ ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ και κλείδωσε τη νίκη! Ο Ποντένσε δέχθηκε την μπάλα αριστερά, γύρισε στον Ελ Κααμπί κι αυτός με το αριστερό νίκησε τον Κοτάρσκι για το 3-1.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν σοκαρισμένοι, ενώ στο 85′ ο εξαιρετικός Πασχαλάκης έβγαλε το δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ!

Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε και άλλο γκολ! Στο 90′ ο Ποντένσε βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, ο οποίος νίκησε τον Πορτογάλο, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Κααμπί κι αυτός σούταρε στην ανυπεράσπιστη εστία για το 4-1!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Μπάμπα, Σάστρε (72′ Ότο), Κουλιεράκης, Κετζιόρα, Μεϊτέ (72′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (86′ Τζίμας), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (61′ Ζίφκοβιτς), Σαμάτα (61′ Μπράντον)

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ρόντινεϊ, Κάρμο, Μπιανκόνε (87′ Ρέτσος), Όρτα (80′ Ιμπόρα), Τσικίνιο, Έζε, Ποντένσε, Φορτούνης (76′ Φορτούνης), Ναβάρο (76′ Ελ Κααμπί)