Super League : Μαχητικός Παναιτωλικός στην Τρίπολη, πήρε τον βαθμό στο 90+2′

Έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή πήρε ο Παναιτωλικός, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Το γκολ του Οικονόμου στο 90+2′, πέρα από τον Παναιτωλικό, πανηγύρισε κι η Λαμία, η οποία παρέμεινε στο +4 από τον Αστέρα στη μάχη για την είσοδο στα playoffs.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να πατάει, αρχικά καλύτερα. Μάλιστα στο 3′ παραλίγο να γίνει και το 0-1.

Ο Ντίας έκλεψε την μπάλα, πάτησε στην περιοχή, εκτέλεσε, αλλά απέκρουσε ο Γραμματικάκης με τον παίκτη των Αγρινιωτών δεν κατάφερε ούτε με τη δεύτερη ευκαιρία να σκοράρει. Στο 7′ ο Γραμματικάκης μπλόκαρε το σουτ του Χουάνπι και στο 10′ είδαμε την πρώτη καλή στιγμή των Αρκάδων.

Ο Μπαρτόλο πάτησε περιοχή, κοντρόλαρε εξαιρετικά με το στήθος, δοκίμασε το πόδι του αλλά δεν βρήκε εστία. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, με την μπάλα να είναι πάνω – κάτω. Στο 41′ το σουτ του Καλτσά, μέσα από την περιοχή, βρήκε στα σώματα και στη συνέχει η σέντρα σουτ του Γιαμπλόνσκι, πέρασε άουτ.

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 43′ για τα “καναρίνια”. Από λάθος του Γιαμπλόνσκι εκτός περιοχής, ο Ντίας έκλεψε την μπάλα, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Γραμματικάκη για το 0-1. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν γρήγορα στο 1-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Μιριτέλο με κεφαλιά ισοφάρισε.

Στο 51′, το λάθος από την άμυνα του Παναιτωλικού, το εκμεταλλεύτηκε ο Ρεγκίς, ο οποίος πάτησε περιοχή, εκτέλεσε υπό την πίεση του Οικονόμου αλλά αστόχησε. Στην επόμενη φάση, ο Καρέλης σκόραρε εντυπωσιακά αλλά ήταν οφσάιντ. Στο 57′ η σέντρα του Αλβαρες βρήκε τον Μπαρτόλο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα είχαμε άλλη μια καλή στιγμή για τους Αρκάδες με τον Γιαμπλόνσκι να πιάνει την κεφαλιά μπροστά στην αντίπαλη εστία αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 64′, τελικά, έγινε το 2-1. Ο Καλτσάς εκτέλεσε ένα φάουλ κι ο Ζουκάνοβιτς με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή των Αρκάδων.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς και στο 71′ προσπάθησαν και για 3ο γκολ. Η κάθετη του Μιριτέλο, προς τον Καλτσά, βρήκε τον MVP των Αρκάδων, ο οποίος έπεσε στην περιοχή αλλά συγκρούστηκε με τον Στεργιάκη, έπεσε στο έδαφος και ο κίπερ των φιλοξενούμενων αποχώρησε τραυματίας.

Στο 79′, το πλασέ του Χουάνπι, απέκρουσε με δυσκολία ο Γραμματικάκης, ο Τορεχόν πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά σηκώθηκε ξανά το σημαιάκι για οφσάιντ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το 2-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο προωθημένος Μάριος Οικονόμου με κεφαλιά ισοφάρισε και κάνει πιο δύσκολη τη ζωή του Αστέρα για την 6άδα.