LaLiga : Δεν…χαμπαριάζει η Μπιλμπάο, νίκησε και τη Χιρόνα! (vid)

Η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε αποδεικνύει φέτος πως είναι έτοιμη για να επιστρέψει στο Champions League.

Η Αθλέτικ, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, επικράτησε της Χιρόνα με 3-1 και ουσιαστικά έσβησε της ελπίδες της αντιπάλου της για κορυφή της La Liga, από την οποία πλέον η απέχει έξι βαθμούς.

Mόλις στο δεύτερο λεπτό η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα, με τον Μπερενγκέρ να κάνει το 1-0 χάρη στο εύστοχο πλασέ. Η φιλοξενούμενη πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας δύο μεγάλες στιγμές στο 9′ και το 19′. Η απάντηση ήρθε από τον Ινιάκι Ουίλιαμς, ο οποίος είχε δοκάρι στο 25′.

Τελικά, η ισοφάριση ήρθε από τον Τσιγκάνοφ στο 49′ όταν εκείνος με ένα χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Εντούτοις η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Μπερενγκέρ στο 56′ έφερε ξανά τη λύση, κάνοντας το 2-1. Τη χαριστική βολή έδωσε ο Ινιάκι Ουίλιαμς, ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, στο 60ο λεπτό.

Στο 75′ η Χιρόνα μείωσε ξανά στο γκολ με τέρμα του Έρικ Γκαρθία, όμως στον εναπομείναντα χρόνο δεν μπόρεσε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.