Γ Εθνική : Ματς για γερά…νεύρα στο Ηράκλειο, η Αγία Παρασκευή ισοφάρισε στο 90′

Ματσάρα στο Ατσαλένιο, με τον τοπικό ΠΟΑ να μην καταφέρνει να πάρει τη νίκη που θα τον έφερνε “φάτσα” με την παραμονή στην κατηγορία.

Η Αγία Παρασκευή, που βρίσκεται στην προτελευταία θέση και φαντάζει δύσκολο να αλλάξει τη…μοίρα της, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Το συγκρότημα του Κώστα Φραντζέσκου είχε την ευκαιρία σε αρκετές περιπτώσεις να “καθαρίσει” το τρίποντο, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να μένουν στο παιχνίδι!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Νύκταρης, που πέτυχε χατ-τρικ και ήταν αυτός που στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (1-0).

Η Αγία Παρασκευή είχε στη συνέχεια τρεις πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, όμως το γκολ ήρθε ξανά στην πράσινη πλευρά, με τον Νύκταρη ξανά μετά από ασίστ του Γιακουμάκη.

Οι φιλοξενούμενοι, που άξιζαν ένα γκολ στο διάστημα αυτό, μείωσαν το σκορ στο 45ο λεπτό με ωραίο σουτ του Αντωνέα από το ύψος της περιοχής (2-1).

Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΟΑ βγήκε ξανά με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, όμως ο έμπειρος Γιάννης Αραμπατζής ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε.

Μέχρι το 68ο λεπτό όμως, όταν ο Νύκταρης πέτυχε το τρίτο τέρμα με διπλή προσπάθεια (3-1).

Άμεση ήταν η αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα στο 74′ όταν ο Σεφέρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με ιδανικό πλασέ, “έγραψε” το 3-2.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, μέχρι το 90ό λεπτό, όταν ο κορυφαίος της Αγίας Παρασκευής, Σεφέρης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Θεοδωρίδης που πήρε το ριμπάουντ, ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βοργιάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στον ΠΟΑ, καθώς πέρασε τον Αραμπατζή αλλά βγήκε πολύ πλάγια και αστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε.

Ατσαλένιος (Κώστας Φραντζέσκος) : Καβουσάκης (46′ λ.τ. Ρουμπάκης), Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Ψαρράς, Μέμος (83′ Χαρίτος), Παχής (72′ Χατζηνικολάκης), Νύκταρης (72′ λ.τ. Γωνιανάκης), Βοργιάς, Κασσωτάκης, Γιακουμάκης (61′ λ.τ. Μπέης), Αργκιλέσι

ΑΟ Αγίας Παρασκευής (Δημήτρης Κωνσταντόπουλος) : Αραμπατζής, Καστανιώτης (78′ Νικολάου), Ζάχος (59′ Δημητρίου), Κοντοές (49′ λ.τ. Αυλωνίτης), Μιχαηλίδης, Θεοδωρίδης, Δημητρούλας, Στυλιανόπουλος, Σεφέρης, Μπουμπουλίμας (78′ Χρυσανθακόπουλος), Αντωνέας (59′ Πλατυκώστας)