Bundesliga : Μόνο…εκπλήξεις στο σημερινό μενού! (vid)

Αποτελέσματα που μάλλον δεν τα περίμεναν αρκετοί, σημειώθηκαν στα σημερινά (24/2) παιχνίδια της Bundesliga.

Η Στουτγκάρδη έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στον ένα βαθμό τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, αφού έμεινε στο 1-1 με την Κολωνία εντός έδρας. Η φορμαρισμένη ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες ξέμεινε από ιδέες απέναντι στην Κολωνία. Η υπεροχή της στον αγωνιστικό χώρο δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και το 0-0 παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με τον Μιλό να ευστοχεί με κοντινό πλασέ στην κίνηση για το 1-0, προβάδισμα το οποίο κράτησε για εννιά λεπτά, αφού ο Μάρτελ ισοφάρισε για την Κολωνία.

Η Βέρντερ Βρέμης ευτύχησε να προηγηθεί από νωρίς κόντρα στην ουραγό Ντάρμσταντ χάρη στο αυτογκόλ του Τσίμερμαν στο 8’, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Είδαν όμως την εστία τους να παραβιάζεται στο 33ο λεπτό με το σουτ του Γιούστβαν να αλλάζει πορεία μετά από κόντρα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Στο δεύτερο μέρος, η Βέρντερ είχε τις στιγμές της για να πάρει ξανά το προβάδισμα, αλλά δεν τις αξιοποίησε, με την Ντάρμσταντ να φτάνει κι αυτή κοντά στο γκολ και τον VAR να της ακυρώνει δύο.

Η Χάιντενχαϊμ ξεκίνησε δυνατά, με στόχο να βάλει από νωρίς τα θεμέλια και να επιστρέψει στις νίκες. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Ντόνενταν την έβαλε μπροστά στο σκορ ευστοχώντας σε τετ-α-τετ. Παρότι είχε και άλλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της, η Ουνιόν ήταν αυτή που ισοφάρισε αρχικά με τον Γκόσενς στο 44’ και έφερε «τούμπα» το ματς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σέφερ. Η Χάιντενχαϊμ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε στο 71’ με τον Μπέστε σε 2-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η Μπόχουμ ξεκίνησε με… φόρα ερχόμενη από τη νίκη της απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου την προηγούμενη αγωνιστική, προηγήθηκε στο 4’, αλλά το σκορ ακυρώθηκε για χέρι. Η Γκλάντμπαχ έβγαλε αντίδραση και άρχισε να ανεβάζει… στροφές. Πήρε το προβάδισμα στο 29’ με αυτογκόλ του Γκαμπόα. Έξι λεπτά μετά, βρήκε και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι με τον Βάιγκλ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στην επανάληψη φτάνοντας στο 3-0 με κοντινή κεφαλιά του Ράιτς. Η Μπόχουμ κατάφερε να μειώσει στο 75’ με τον Χόφμαν, αλλά τρία λεπτά μετά δέχθηκε και τέταρτο γκολ. Λίγα λεπτά πριν το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2, ενώ στις καθυστερήσεις η Γκλάντμπαχ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.