Super League : Με Ελ Κααμπί και…ιδρώτα ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Αστέρα

Χάρη σε έναν εξαιρετικό Αγιούμπ Ελ Κααμπί στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση που είχε δημιουργηθεί κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και διατηρεί τη διαφορά των πέντε βαθμών από την κορυφή.

Με δύο ακυρωμένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είδε τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει το προβάδισμα στο 45′ με τον Γιαμπλόνσκι και να του βάζει… δύσκολα για το δεύτερο μέρος. Οι Πειραιώτες είχαν λίγες καλές στιγμές για ισοφάριση και νέο ακυρωμένο γκολ με τον Ελ Κααμπί για οφσάιντ, αλλά στην ίδια φάση κέρδισε πέναλτι μέσω VAR και ο Μαροκινός επιθετικός βρήκε το γκολ που έφερε το ματς στα ίσια.

Μετά από φοβερή ανάπτυξη στο 83′ δε, ο Ποντένσε με τον Όρτα “έκρυψαν” την μπάλα και ο Ελ Κααμπί σκόραρε για δεύτερη φορά, “υπογράφοντας” τη νίκη της ομάδας του στην 24η αγωνιστική της Super League 1.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το προβάδισμα από νωρίς. Οι παίκτες του Μεντιλίμπαρ είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του 45λεπτου, όμως απέναντί τους βρισκόταν μία ομάδα που δεν άφηνε κενούς χώρους. Κάπως έτσι, οι πλειονότητα των ευκαιριών ερχόταν κατά κύριο λόγο από προσπάθειες εκτός περιοχής. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο προβάδισμα, όμως το πλασέ του Ναβάρο (6’) που κατέληξε στα δίχτυα ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η απάντηση του Αστέρα ήρθε από τον Μάντζη, με τον Πασχαλάκη να σταματάει την προσπάθειά του πάνω στη γραμμή, στο 39’. Λίγο αργότερα ο Ναβάρο σκόραρε ξανά (42’), εντούτοις αυτή τη φορά η προσπάθειά του βρήκε το χέρι του Ιμπόρα και το γκολ ακυρώθηκε. Τελικά το προβάδισμα πήρε ο Αστέρας Τρίπολης στο 45ο λεπτό, όταν ο Γιαμπλόνσκι υποδέχτηκε την ασίστ του Ρεγκίς και με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Ο Μεντιλίμπαρ έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο (Μέσα Τσικίνιο, Βέζο, Ποντένσε αντί των Έσε, Μπιανκόν, Καμπράλ), ελπίζοντας σε ένα γρήγορο γκολ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυκλοφορεί μπάλα, εντούτοις τα λάθη ήταν πολλά. Απεναντίας, ο Αστέρας ήταν άψογος – όπως και στο πρώτο μέρος – ανασταλτικά και δεν επέτρεπε τον αντίπαλό του να πατήσει εύκολα περιοχή. Μεγάλη στιγμή δεν ήρθε μέχρι το 75’, με το γκολ του Ελ Κααμπί να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Ωστόσο, ο Καρμόνα νωρίτερα μάρκαρε τον Ποντένσε και με παρέμβαση του VAR, ο Φωτιάς έδειξε πέναλτι. Αυτό εκτέλεσε εύστοχα ο Μαροκινός σέντερ φορ, ο οποίος στο 77’ έκανε το 1-1. Εκείνος ήταν ο άνθρωπος που έφερε ξανά τη λύση για τους Πειραιώτες, και συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ασίστ του Όρτα, πλασάροντας εύστοχα για το 2-1.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (46’ Βέζο), Κάρμο, Ρίτσαρντς, Ιμπόρα (57’ Ελ Κααμπί), Έσε (46’ Τσικίνιο), Όρτα, Φορτούνης, Καμπράλ (46’ Ποντένσε), Ναβάρο (79’ Γιόβετιτς)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Χουχούμης (90’ Άλβαρες), Αλάγκμπε, Γιαμπλόνσκι (71’ Γκος), Σίτο (59’ Καλτσάς), Κρεσπί, Ζουγλής (71’ Παλάσιος), Μάντζης (59’ Μιριτέλο)