Έγραψε ιστορία η Δράμα!

Ιστορική πρόκριση για τη Δράμα για πρώτη φορά στο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών, κερδίζοντας για 2η φορά μέσα σε 4 ημέρες την ΑΕΚ, αυτή τη φορά με 32-30 στην παράταση!

Οι Δραμινοί είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Τόσκα που πέτυχε 10 γκολ, αλλά και τον τερματοφύλακα Κόρσακ.

Οι γηπεδούχοι όπως και στο ματς του πρωταθλήματος την Κυριακή έκαναν την ανατροπή καθώς βρέθηκαν πίσω με 22-25 (44′) και με σερί 4-0 έφτασαν το 26-25 (55′) και θα μπορούσαν να κερδίσουν και στην κανονική διάρκεια, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με πέναλτι του Μίλερ σε… νεκρό χρόνο για το 27-27. Στην παράταση η Δράμα ήταν καλύτερη, με διαβασμένη άμυνα και τον Τόσκα να σκοράρει δύο καταπληκτικά γκολ από την περιφέρεια, κατάφερε να πάρει την τεράστια πρόκριση.

Για την ΑΕΚ που δεν εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας νίκη- πρόκριση επί του Ολυμπιακού, μένοντας εκτός τελικής φάσης, πλέον στρέφει την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-9, 9-10, 13-12, 15-15 (ημχ), 18-20, 20-23, 23-25, 24-25, 26-25, 27-27 (κ.α.), 29-29, 32-30
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 0/0-3/3

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 4, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Λατσάκου 3, Τοζακίδης, Τόσκας 10, Τουνγκελίδης 2, Βασιλείου, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 3, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν, Σόκολιτς 3, Μίλερ 5, Σαλέμ, Λέμος 5, Κεδέρης 1.

20ο Final Four Κυπέλλου Ανδρών (6-7 Απριλίου 2024)