Πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου για τον Δούκα

Για 11η φορά στην ιστορία του θα βρεθεί σε «Final 4» Κυπέλλου Ελλάδος ο ΑΣΕ Δούκα, ο οποίος πανηγύρισε μέσα στο Κιλκίς την πρόκριση του.

Το συγκρότημα του Γιώργου Χαλκίδη επιβλήθηκε του ΓΑΣΚ με 26-24 και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο αντίπαλος του στα ημιτελικά του θεσμού.

Δούκας και ΓΑΣ Κιλκίς συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (9-9 στο 18’) όμως τα τέρματα των Γιάντσα και Δικαιούλια έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων (9-11 στο 20’) στους «μπλε». Οι γηπεδούχοι έφεραν την ισορροπία στο ματς (14-14 στο 28’) όμως ο Δούκας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζιβούλοβιτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με ένα γκολ (15-16).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά έφτασε τα τέσσερα γκολ, 15-19 και 17-21, με τον Δούκα να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα και να «οδηγεί» στο σκορ. Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη με σωστές επιλογές στην επίθεση, περιόρισε αμυντικά τους γηπεδούχους και κράτησε μέχρι το φινάλε τη διαφορά που του χάρισε και το εισιτήριο για το Final 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-4, 8-7, 9-10, 11-12, 15-16 (ημχ.) 16-19, 17-20, 19-21, 20-23, 21-25, 24-26.

ΓΑΣ Κιλκίς (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Σ. 4, Ελευθεριάδης, Γιαννακίδης, Βαφειάδης, Δημάκης 2, Μποτσκάρεφ 8, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ., Εντσίν, Ταραμονλής.

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Παγιάτης 4, Νικολαΐδης, Χατσατουριάν, Μπατής 3, Κολεζάκης, Παναγιώτου 6, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης 5, Κοβάνης, Ζιβούλοβιτς 2, Κολλυρης, Δικαιούλιας 2. Διαιτητές: Θεοδοσίου-Παπούλιας, Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 3/3-2/2