Super League 2 : Νίκησε την Κοζάνη ο ΠΑΟΚ Β και ανέβηκε στην 6η θέση (photos+vid)

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ Β, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής με την Κοζάνη, που έγινε το μεσημέρι της Πέμπτης στο γήπεδο τους Μακεδονικού.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Αλεξιάδη, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, έφτασε τους 27 βαθμούς, έναν λιγότερο από τις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Από την άλλη πλευρά οι “ερυθρόλευκοι”, δεδομένου πως έχουν ρεπό την τελευταία αγωνιστική, θα αγωνιστούν οριστικά στα play out.

Δίχως πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να φτάνει νωρίς στο γκολ.

Η πρώτη ανήκει στην Κοζάνη, με τον Κούφα να απειλεί την αντίπαλη εστία, αναγκάζοντας τον Μπαλωμένο σε εξαιρετική απόκρουση του Μπαλωμένου.

Στο 13′, ο Φίλων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μπογκντάνοβιτς, ο Δαρέλας ανέλαβε την εκτέλεση και στο 14′ ο Δικέφαλος μπήκε μπροστά στο σκορ (1-0).

Το δεύτερο 45λεπτο ήταν σχετικά πιο νωθρό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν μεν, μα δίχως ουσιαστικές τελικές φάσεις, εκτός ίσως από δύο περιπτώσεις στις οποίες αντέδρασε όπως έπρεπε ο Μπαλωμένος, στην πρώτη του εμφάνιση οκτώ μήνες μετά τον τραυματισμό του.

Στο 49′ ο Καλλέργης βγήκε απέναντι από τον Μπαλωμένο, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε και στο 82′, πάλι με τον Καλλέργη ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο πορτιέρο του “δικεφάλου” ήταν σε ετοιμότητα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας, Κωττάς (44′ Σνάουτσνερ), Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Σπυράκος (85′ Μπράντονιτς), Γκούμας (62′ Σαποβάλοφ), Δαρέλας (85′ Κιτσάκης), Κανίς (62′ Νινούα)

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης) : Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης (86′ Κανούλας), Ίτσιος, Παπαδόπουλος Ι. (86′ Ψάλτης), Κούφας (46′ Γιάκος), Σιατραβάνης (66′ Ποζατζίδης), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς, Γραμμένος (72′ Μάγκανιτς)