Τρομερή εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη! (vids)

Στην τρίτη θέση παρέμεινε ο Παναθηναϊκός καθώς επιβλήθηκε με 97-86 της Ρεάλ για την 27η αγωνιστική της EuroLeague και την υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας ήττα.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» που είχαν 22 ασίστ και μόλις 10 λάθη, ο Ματίας Λεσόρ με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 17 πόντους σημείωσε ο Ναν και ο Σλούκας 16 με 6 ασίστ.

Oι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ματίας Λεσόρ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-9 στην πρώτη περίοδο αλλά από κει και έπειτα οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σταδιακά πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 27-12 και πήραν το προβάδισμα με 45-36 στο ημίχρονο έχοντας 11 ασίστ και 6 λάθη, σε αντίθεση με τη Ρεάλ Μαδρίτης που είχε μόλις 6 ασίστ και 13 λάθη.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 16-5 με συνέπεια να περάσουν μπροστά με 52-50 στο 24’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξεκίνησαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με τον Κέντρικ Ναν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει ξανά το προβάδισμα που έφτασε τους εννέα πόντους (83-74) στο 37’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Σλούκα. To κάρφωμα του Λεσόρ στο 38’ έφερε τη διαφορά στους 10 (90-80) για τους «πράσινους» και «σφράγισε» τη σημαντική επικράτηση για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97