Bundesliga : “Περίπατος” για Λειψία και Άουγκσμπουργκ, πέρασε από το Försterei η Ντόρτμουντ (vids)

Γκολ με το…τσουβάλι στα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής, που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα του Σαββάτου (2/3) για την Bundesliga.

Το σκορ της ημέρας καταγράφηκε στο Merck-Stadion, όπου η καταιγιστική Άουγκσμπουργκ πέτυχε μισή…ντουζίνα γκολ κόντρα στην ουραγό Ντάρμσταντ, σημειώνοντας την πιο ευρεία νίκη της στο πρωτάθλημα. Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-5, με τον Ντεμίροβιτς να σημειώνει δύο τέρματα.

Ευρεία νίκη και για τη Λειψία, που πέρασε με το εμφατικό 4-1 από το Vonovia. Οι “ταύροι” μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 7ο λεπτό, όταν η Μπόχουμ πήρε προβάδισμα με γκολ του Βίτεκ. Όμως γρήγορα ήρθε η αντίδραση (Όλμο στο 30′ το 1-1) και στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με τους Οπέντα, αυτογκόλ του Όρντετς και Πόουλσεν,

Την ίδια ώρα, “διπλό” σημείωσε και η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 41ο λεπτό με τον Αντεγέμι, με την Ουνιόν να πιέζει πολύ στη συνέχεια, με στόχο να πετύχει την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο άντεξαν και μάλιστα πέτυχαν δεύτερο γκολ στο 90′ με τον Μάατσεν.

Νικητής ο φιλοξενούμενος και στο Voith-Arena, με την Άιντραχτ να παίρνει τη νίκη κόντρα στη Χάιτενχαϊμ. Το αυτογκόλ του Γκίμπερ στο 38ο λεπτό “άνοιξε” τον δρόμο για την ομάδα της Φρανκφούρτης, που με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου πέτυχε και δεύτερο γκολ, με σκόρερ τον Ενκουκού. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 58′ με τον Πιέριγκερ και έβαλε δύσκολα στην πρώην αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάτι από το σημερινό ματς.

Τέλος, το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα στο MEWA Arena. Η Μάιντς προηγήθηκε στο 12′ με τον Μπούρκαρντ, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το 55′ όταν Ενγκουμού έφερε το ματς στα ίσια για λογαριασμό της Γκλάντμπαχ.