Handball Premier : «Χτίζει» σερί ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφειας με 29-23, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν «μουδιασμένα» στο γήπεδο, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν μία μικρή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, 6-2. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό και στα δύο μέρη του γηπέδου, κάνοντας την ανατροπή, 7-8. Το παιχνίδι μπορεί ισορρόπησε, 10-10, ωστόσο με νέο «ασπρόμαυρο» σερί, ο ΠΑΟΚ πήρε τα… ηνία, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 12-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας το προβάδισμα που είχε… χτίσει από το τελευταία πεντάλεπτο του πρώτου μέρους. Οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν σε απόσταση… ασφαλείας τους γηπεδούχους, έχοντας διαρκώς προβάδισμα δύο με τριών τερμάτων, 17-19. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα, 22-29. Η εικόνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο να παίρνει ακόμα μία σημαντική νίκη με 23-29.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-2, 7-4, 7-8, 11-11, 12-14 (ημχ), 13-16, 14-16, 17-19, 20-23, 21-27, 23-29
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Κόκκινη: 38:46 Ταουσάνης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/2-3/5

Ιωνικός ΝΦ (Αρβανίτης): Βλαχοθανάσης, Κουκούλας 8, Τοκατζόγλου, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 2, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Αποστόλου, Τρούλος 2, Χαντέλης, Βασιλείου Ι., Βασιλειου Α., Δεληχρήστος 9, Ελοζιεουα 1, Λιόλιος 1, Μπαλάσκας.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 5, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 3, Μπάτζιος 1, Καλόμοιρος 5, Χατζίδης 1, Δάιος, Ρανσάνς, Τζωρτζίνης 4