Πέρασε από την Καλαμαριά ο Φίλιππος Βέροιας

Συνέχισε με νίκη και στην 22η αγωνιστική ο Φίλιππος Βέροιας, αυτή τη φορά στην Καλαμαριά, εκεί όπου φιλοξενήθηκε από την Αρετσού, την οποία και κατάφερε να κερδίσει με 85-77.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην των 57 θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τον Φίλιππο να παίρνει το προβάδισμα στο καλάθι, νικώντας στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-13. Στον ίδιο ρυθμό, αλλά πιο αποτελεσματικές συνέχισαν το ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά να διευρύνει στο +4 τη διαφορά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 41-37.

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα της Ημαθίας, η οποία πέτυχε 29 πόντους και έφτασε τη διψήφια διαφορά, παίρνοντας ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλείας, δέκα λεπτά πριν το φινάλε (60-70). Η Αρετσού δεν είχε τις απαντήσεις κι έτσι ο αγώνας έληξε με τον Φίλιππο Βέροιας να παίρνει το “ροζ φύλλο” νικώντας με 85-77.

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-41, 60-70, 77-85.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 31 (2), Βλάσιος 12 (3), Βάνης 14 (2), Ρόπουτης 6, Φλιώνης, Καλούδης, Καπόνης 3 (1), Πλιούκας 6(2), Ντίαθ 5.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 23 (1), Αποστολίδης 11 (3), Κοτσανος 6, Ξενιτίδης 16 (4), Κάτζος 15 (3), Μπένας 5, Μελαδιανός 7 (1), Φλιάτης 2.