Handball Premier : Πέρασε και από τη Νάουσα η Δράμα

Την ήττα με 29-32 γνώρισε στη Νάουσα από τη Δράμα ο Ζαφειράκης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά στα τελευταία λεπτά οι Ναουσαίοι επιχείρησαν να κάνουν την ανατροπή όμως δεν ολοκλήρωσαν με επιτυχία την προσπάθειά τους.

Το παιχνίδι κύλησε γκολ – γκολ. Μέχρι το 40’ ο Ζαφειράκης κυνηγούσε στο σκορ, φέρνοντας κάποιες φορές το παιχνίδι στα ίσια. Στο 40’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, με 21-20, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το πάνω χέρι.

Η Δράμα πήρε πάλι το προβάδισμα (23-25 στο 46’ και 26-29 στο 53’) και μετέφερε το άγχος στην αντίπαλη πλευρά στα τελευταία λεπτά.

Ο Ζαφειράκης φανερά επηρεασμένος από την πίεση του χρόνου, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και βρέθηκε πίσω στο 56’ με τέσσερα γκολ διαφορά (26-30).

Με ένα μικρό ξέσπασμα οι Ναουσαίοι μείωσαν σε 29-30 στο 58’ αλλά η Δράμα διατήρησε τη συγκέντρωσή της και πέρασε με 29-32 στο 60’.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 6-7, 8-10, 11-13, 15-16 (ημχ), 18-19, 21-20, 23-24, 26-27, 26-29, 29-32
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/3-1/1

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπόλας 4, Τσαγκερας 2, Θεοδωρόπουλος 7, Μπουμπουλεντας, Μπάρμπας, Κρέξης, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 8, Αποστολίδης 6, Πινακούδης, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσατσας, Φερλαχίδης, Λόλας 2.

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης, Χαϊτίδης 8, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 2, Λατσάκου, Τοζακίδης, Τόσκας 9, Τουνγκελίδης 2, Λαζαρίδης, Καλαϊτζίδης, Καβάζης, Μανωλούδης 5, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 3.