Άνετη νίκη και τρίτη θέση για τον Ολυμπιακό (vids)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Βόλου με 3-0 και τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ξανά ο Ελ Κααμπί, που σκόραρε δις και «υπέγραψε» την 7η διαδοχική νίκη του Μεντιλίμπαρ στην Ελλάδα. Στους 57 οι «ερυθρόλευκοι» και στην 3η θέση της βαθμολογίας, μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού στην Κρήτη!

Μπορεί ο Ολυμπιακός να υπολογιζόταν και πριν από την έναρξη της τελευταίας αγωνιστικής της Super League, ως το απόλυτο φαβορί για να κερδίσει τον Βόλο, όμως ουδείς στο «στρατόπεδο» των «ερυθρολεύκων» είχε λησμονήσει την αναμέτρηση του 2022.

Τότε που οι γηπεδούχοι είχαν μείνει στο 1-1 στο «σπίτι» τους απέναντι στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, σε αυτή την περίπτωση, ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και επικράτησε με 3-0, με χαρακτηριστική ευκολία.

Η κατάσταση μάλιστα απλοποιήθηκε από το 6ο λεπτό, όταν ο Μπαριέντος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Χτύπησε πολύ άσχημα στο πρόσωπο τον Μασούρα, μάτωσε ο παίκτης του Ολυμπιακού, αποβλήθηκε ο αρχηγός του Βόλου, για πρώτη φορά μετά από μία τριετία.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα στο 27ο λεπτό. Σέντρα του Όρτα, έκανε μία μικρή επαφή με την μπάλα ο Ελ Κααμπί και το έβδομο διαδοχικό παιχνίδι, στο οποίο βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ήταν γεγονός.

Ο Βόλος προσπάθησε να απειλήσει στο 38’ με τον Ασεχνούν να στέλνει την μπάλα λίγο έξω στο 38’ με εκτέλεση φάουλ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή στιγμή, με την μπάλα να στρώνεται στον Έσε, ο οποίος αστόχησε σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός βρήκε και το 2-0. Ο Τσαγκαράκης κλήθηκε από το VAR για να δει τη φάση έπειτα από το μαρκάρισμα του Μύγα στον Ποντένσε μέσα στην περιοχή και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ελ Κααμπί ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Φουριόζος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έχοντας δύο καλές στιγμές στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Ποντένσε να απειλεί με κεφαλιά στη σέντρα του Μασούρα και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο 50’ έπειτα από τη σέντρα του Ροντινέι.

Στο 52’ η ομάδα του Μεντιλίμπαρ άγγιξε το 3-0. Αφού έφυγε στην κόντρα με αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Ποντένσε να σερβίρει για τον Μασούρα, που έκανε κακό κοντρόλ, με αποτέλεσμα να εκτελέσει από πιο δύσκολή γωνία και τον Κόβατς να μην του επιτρέπει να σκοράρει. Δύο λεπτά μετά, ο Τσικίνιο έπιασε σουτ και ο Κόβατς το έδιωξε, με τον Ελ Κααμπί να κάνει κακό κοντρόλ, με την άμυνα του Βόλου να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 56’ ο Ολυμπιακός έστειλε για 3η φορά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά παρέμεινε το 2-0. Ο Μασούρας νίκησε τον Κόβατς με κεφαλιά, αλλά στη συνέχεια ακυρώθηκε το γκολ για φάουλ του Ρέτσου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, παρουσιάζοντας αναποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Στο 67’ ο Ελ Ο Ελ Κααμπί βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά θέλησε να σιγουρέψει το γκολ και έστρωσε στον Ποντένσε, που μοίρασε στον Τσικίνιο, ο οποίος βρήκε σε ετοιμότητα τον Κόβατς.

Ο Μεντιλίμπαρ έβαλε φρέσκο αίμα στο γήπεδο, ώστε να εκμεταλλευτεί και την κούραση του Βόλου και απέκτησε πνοή επιθετικά. Ο Ελ Αραμπί είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο για να βρει δίχτυα. Στο 82’ δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, ενώ λίγο μετά του είπε «όχι» ο Κόβατς.

Στο 87’ ο Ελ Αραμπί πρόλαβε την έξοδο του Κόβατς, έκανε το γύρισμα για τον Γίοβετιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αμέσως μετά βρήκε δίχτυα και ο Ποντένσε, αλλά τα τέρμα του ακυρώθηκε μέσω VAR.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ) : Τζολάκης, Ροντινέι (60’ Γιόβετιτς), Ρέτσος (60’ Μπιανκόν), Άμπι, Ορτέγκα, Έσε (60’ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα, Τσικίνιο (73’ Ναβάρο), Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί (73’ Ελ Αραμπί)

Βόλος (Χρήστος Κόντης) : Κόβατς, Μύγας, Ράσιτς, Σιέλης, Λούνας, Ντε Καμπς (46’ Κίτσος), Μπαριέντος, Ολιβέρα (60’ Μπερτόλιο), Ασεχνούν (75’ Τάχατος), Κόμπα (83’ Ασλανίδης), Μωραΐτης