Bundesliga : Στο +10 πλέον η Λεβερκούζεν, νίκη ελπίδας για την Ευρώπη η Χόφενχαϊμ (vid)

Η ασταμάτητη Λεβερκούζεν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Κολωνίας, εκτόξευσε ξανά τη διαφορά από την Μπάγερν στους δέκα βαθμούς και μετράει αντίστροφα για την κατάκτηση του τίτλου.

Αυτή ήταν η 50ή συμμετοχή του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της Λεβερκούζεν (ανέλαβε στις 5/10/2022) και συνοδεύτηκε από την 30ή νίκη της Μπάγερ από την έναρξη της περιόδου, 20ή στο πρωτάθλημα και πλέον οι «ασπιρίνες» διεύρυναν το αήττητο σερί τους στην τρέχουσα περίοδο σε 33 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (20-4-0 στο πρωτάθλημα).

Τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους από το 14′ όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τίλμαν για μαρκάρισμα με τις τάπες στον Τζάκα. Η Λεβερκούζεν στη συνέχεια έβαλε μέσα στην περιοχή τους γηπεδούχους και στο 38′ ήρθε το 0-1 με γκολ του Φρίμπονγκ από ασίστ του Σικ.

Η Κολωνία είχε τη στιγμή της στο 50′ όταν ο Ανταμιάν σημάδεψε δοκάρι και στο 73′ έγινε και το 0-2. Ο Αντλί βρήκε τον Γκριμάλδο και εκείνος τελείωσε τη φάση κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.

Μπορεί να αγχώθηκε στο φινάλε, αλλά οι βάσεις που έχτισε ο Μπέιερ από το πρώτο μέρος αποδείχθηκαν ακλόνητες. Με δυο δικά του γκολ η Χόφενχαϊμ πήρε την πολύτιμη νίκη με 2-1 επί της Βέρντερ Βρέμης και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Ευρώπης.

Αρχικά ο Μπέιερ άνοιξε το σκορ στο 8΄, με τον ίδιο να διαμορφώνει το 2-0 στο 44΄. Η αποβολή του Μπάλτερ ωστόσο στο 73΄έβαλε σε δύσκολη θέση τη Χόφενχαϊμ και παράλληλα έδωσε την ευκαιρία στη Βέρντερ να μειώσει στις καθυστερήσεις με γκολ του Αλβέρο.

Ο χρόνος ωστόσο δεν ήταν αρκετός για τους φιλοξενούμενους ώστε να αποφύγουν την ήττα, ξεμένοντας στο -3 από την έκτη Χόφενχαϊμ.